E-TİCARETE YENİ BAŞLAYACAKLAR İÇİN 4 TAVSİYE

0
316

Günlük yüzbinlerce liralık ciro yapan e-ticaret siteleri çoğu girişimcinin hayallerini süslüyor. Peki e-ticaretten bu kadar para kazanmak bir şans işi mi? Siz de çoğu insan gibi başarının altında yüksek zeka yattığına mı inanıyorsunuz? Yoksa başarı başlı başına bir çalışma disipliniyle alakalı olabilir mi? Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Aziz Sancar, “Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum” demişti. Biz de buna inanıyoruz. Peki e-ticarette başarıyı yakalamak için nasıl emek vermeli, nasıl çalışmalı? Nasıl bir pazarlama modeli kurgulamalı?

ORTA SINIF KADINI HEDEFLEYİN

E-ticarete yeni başlayacaklar için ilk tavsiyemiz, orta sınıf kadını hedeflemek. Araştırmalara göre internette para harcayan her 100 kadından 72’si yılda en az bir kez online olarak giyim alışverişi yapıyor. Her 100 kadından ortalama 35’i de internet üzerinden otel ve seyahat harcaması yapıyor. 100 kadından 25’i ise yılda en az bir kez online ortamda ev eşyası satın alıyor. İşe, kadınlara yönelik ekonomik ürünler satarak başlamak akıllıca bir yol olarak görünüyor. Aman dikkat! Ucuza ürün satacağım diye kesinlikle ünlü markaların taklidi giyim eşyaları, ayakkabı ve çantalara yönelmeyin. Bu tür ürünlerin hedef kitlesi, uygun fiyatlı ürün talep eden kitlenin yanında devede kulak bile değil. Yani kadınların çok az bir kısmı taklit ürünlere rağbet ediyor. Beğendiği ve fiyatını uygun bulduğu bir ürünün üzerinde lüks bir markanın etiketi olması çoğu kadını ilgilendirmiyor bile. Hedefiniz gösteriş budalası kitle olmasın. Üstelik sahte ürün satışı ceza alarak sitenizin kısa sürede kapatılmasına yol açar. Siz de cezayı ödeyip siteyi kapattıktan sonra her şeye sil baştan yeniden başlamak zorunda kalırsınız. Daha önce reklama harcadığınız bütçe de böylece çöp olur. Mesela Facebook’a sahte ürün ile belki bir kez reklam çıkabilirsiniz. Tespit edilip engelleneceğiniz için ikinci kez reklam çıkmanız mümkün olmaz. Sanal pazar yerlerine ise zaten hiç giremezsiniz.

BİR KİŞİYE BİRDEN FAZLA SATIŞ

Reklam ve yazılıma yatırım yaparken amacınız bir anda çok sayıda kişiye ulaşmak değil, bir kişiye birden fazla ürün satmak olmalıdır. Bir reklam ile bir kişiye birden fazla ürün satmanız, reklam bütçenizi zorlamadan ilerlemenizi sağlayacaktır. Örneğin 10 bin lira reklam verip 10 bin lira ciro elde ediyorsanız, siteyi eninde sonunda kapatmak zorunda kalırsınız. Basit modül eklentileriyle sitenize girip alışveriş yapmış olan müşterilere aldıkları ürünün yanında alabileceği ürünleri tavsiye edebilirsiniz. Bunun için sitenin veri tabanını kullanarak müşteriye otomatik tavsiyeler veren modüller kullanabilirsiniz. “Bu pantolonu alanlar şu bluzu da aldı” diye bildirimler verebilirsiniz. Kendi veri tabanınız aracılığıyla bir anlamda müşteriye imaj danışmanlığı hizmeti de vermiş olursunuz böylece. Müşterinin harcadığı paraya göre otomatik tavsiyelerde bulunan modüller de çok işe yarayacaktır. Böylece kişiye alamayacağı bir ürünü boş yere tavsiye etmemiş olursunuz.

AKILLI PAZARLAMA

Akıllı pazarlama yöntemleriyle cironuzu, reklam bütçesi oranında arttırmanız da mümkün. Bu anlamda sosyal medya reklamlarını efektif bir şekilde kullanmanız önemlidir. Örneğin sosyal medyada reklam verecekseniz, lokasyon ve ilgi alanları gibi kategorilere uygun reklam vermelisiniz. Böylece sizinle ilgilenmeyecek kişilere değil, ilgili kişilere reklamınız görünecektir. Müşterilerinize ara sıra kendinizi hatırlatmalısınız. Müşterinin izni doğrultusunda uygulamanız üzerinden yeni ürünler hakkında bildirimler yapabilir veya e-mail gönderebilirsiniz.

ÖZEL KAMPANYALAR

Müşterinize özel kampanyalar yaparak onu mutlu etmeye çalışmalısınız. Böylece sizi arkadaşlarına da anlatacaktır. En önemli pazarlama yöntemlerinden biri kulaktan kulağa yöntemidir. Böylelikle hiç reklam yapmadan müşterileriniz üzerinden dolaylı reklam yapmış olursunuz. Sitenizde chatbot modülü kullanarak müşterilerinizin kullanıcı deneyimini arttırmak da size bağlı müşteriler edinmenize destek olacaktır.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz