2. Elde Ortalama Sepet Tutarı 49 TL

0
313

İkinci el satış pazarı, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerlik kazanarak büyümeye devam ediyor. Kullanıcıların daha uygun fiyatlarla ihtiyaçlarına ulaşmasını sağlayan ikinci el e-ticaret, kullanılmayan eşyaların yeniden değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasını da sağlıyor.

İyzico verilerine göre, son bir yıl içerisinde gerçekleştirilen ikinci el e-ticaret işlemlerinde, ortalama sepet tutarı 49 TL oldu, ödemeler ise genelde tek çekim olarak gerçekleştirildi. 60 lira ve üzeri alışverişlerde taksit sayısının artması da sepet tutarı konusunda öne çıkan başlıklar arasında.

KADINLAR İKİNCİ EL ALIŞVERİŞLERDE ÖNCÜ

İkinci el satışlarda alıcı profilleri incelendiğinde alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 70 oranında kadınlardan oluştuğu, erkek kullanıcıların ise yüzde 9 seviyesinde kaldığı görülüyor.

İkinci el e-ticaret alışverişinin en fazla yapıldığı il, yüzde 30 ile İstanbul olurken, Ankara (%10), İzmir (%8), Antalya (%4), Bursa (%4) ve Kocaeli (%3) diğer öne çıkan şehirler arasında yer alıyor. İkinci el satışların en düşük olduğu şehirler ise Gaziantep (%1,22), Manisa (%1,15), Denizli (%1,12), Hatay (%1,08) ve Sakarya (%1,03).

EN POPÜLER ÜRÜN AYAKKABI

İkinci el satışlarda yüzde 12’lik oran ile en çok satılan ürün ayakkabı olurken, ilk üç sırada karşımıza çıkan diğer ürünler sırasıyla aksesuar (%9,46) ve elbise (%7,06) oldu. Çanta satışları ise ortalama 87,09 TL ile en yüksek sepet tutarına sahip. En az satılan ürünler ise jean (%1,35) ve ceket/blazer (%1,32) olurken, sepet tutarı en düşük ürünler ise bluz (29,14 TL), gömlek (30,99 TL) ve tişört (31,20 TL) olarak belirlendi.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz