2 SANİYEDE 1 YURTDIŞINDAN ÖDEME ALINIYOR

0
227

600 katılımcıyla gerçekleştirilen “Webrazzi E-Ticaret 2019”da yeni nesil alışveriş alışkanlıkları ve geleceğin trendleri masaya yatırıldı. Konferanstan akılda kalan ilginç başlıklar şunlar oldu; İnternet alışverişinde kadınlar kozmetiğe ayda 1 saat ayırıyor. Şanghay ve Mumbai dünyanın e-ticaret trendlerine yön veriyor. İndirim günlerinde internette saniyede 12 ürün satılıyor.

“2 SANİYEDE 1 YURTDIŞINDAN ÖDEME ALIYORUZ”         

Konferansın açılış sunumunu yapan Türkiye İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Müdürü Ethem Eliaçık e-ticaretin ihracat performansına katkısına değindi. Her 2 saniyede 1 yurt dışından ödeme aldıklarını belirten Eliaçık, “2018 yılının rakamlarına bakacak olursak Türkiye İş Bankası olarak yurt dışından 112 milyon 800 bin adet ödeme aldık. Kobilerimizin e-ticareti kullanarak bu rakamları milyar adetler seviyesine ulaştırabileceğine inanıyoruz” dedi. Türkiye’de 2018 yılı itibariyle 3,5 milyonun üzerinde ticari işletme olduğunun altını çizen Eliaçık, bu sayının sadece 47 bininin ticari ve kurumsal olduğunu, geri kalan kısmının ise ülkenin dört bir yanında hizmet veren KOBİ’lerden oluştuğunu belirterek, e-ihracatta yaratılabilecek potansiyelin önemine değindi.

TREND BELİRLEYİCİ ŞANGHAY VE MUMBAİ

Konferansta “future consumer” yani gelecekteki tüketici ürünleri üzerinde yaptıkları araştırmanın çarpıcı sonuçlarını paylaşan EY Türkiye’den Özge Gürsoy, tüketici trendlerine sadece Batı’nın yön vermediğini belirterek özellikle Şanghay ve Mumbai’nin söz sahibi olduğunu dile getirdi. Gürsoy şöyle konuştu: “Araştırmamız sonrasında 8 hipotez ortaya çıktı; alışveriş, yaşama alışkanlıkları, teknoloji kullanımı, oyunlaştırma, iş, seyahat, yeme alışkanlıkları ve sağlıklı yaşamanın önemi… Buna göre satın alma ve alışveriş yapma arasında ciddi bir fark olacak. Bundan sonra ihtiyaçlarımız yapay zeka yardımıyla otomatik olarak satın alınacak. Alışveriş yapmak ise farklı bir deneyim olacak. Buradaki en büyük sorun ise 2020’de bile ev eşyalarının satın alınması sırasında markaların kimi hedef olarak belirleyeceği ve ürünlerin nasıl satılacağı, hatta markalara olan sadakatin nasıl artırılacağı olarak karşımıza çıkıyor”

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz