2019’UN 4 E-TİCARET TRENDİ

0
671

E-ticaret her geçen yıl perakendedeki payını artırıyor. Önümüzdeki yıllarda genç tüketicilerin çok büyük bir bölümünün alışveriş tercihlerinde ilk sırayı online alışverişin alacağı belli. Birkaç yıl içinde amiral satın alma kanalı olacak gibi görünüyor. Neler olabilir diye şöyle bir gelecek öngörüsü yaptığımızda, öngörülerimizin birkaç yıl içinde gerçeğe dönüştüğüne şahit olduğumuz hızlı zamanlardayız. Mesela kısa vadede sokakta beğendiğiniz bir şeyin fotoğrafını çekip dakikalar içerisinde siparişini verebiliyor olacağımıza hiç şüphe yok. Bu hız sadece satın alma alışkanlıklarını değil, modayı da etkileyecek büyük ihtimalle. Moda hızlanarak çok daha kısa ömürlü hale gelebilir örneğin. Mağazaların, mağaza içi mobil ve internet deneyiminin birleştirildiği yeni anlık konseptler de ortaya çıkabilir. Peki bugün trend olan neler var diye şöyle bir baktığımızda 4 ana başlığın öne çıktığını görüyoruz. 2018’in online alışveriş dünyasına damga vuran 4 trendi şöyle özetleyelim.

CHATBOT İLE ALIŞVERİŞ

Bazı büyük kurumlar müşteri hizmetleri, alışveriş ve rezervasyon yapmayı kolaylaştırmak için entegre rehber botlar (chatbot) kullanmaya başladılar. Tüketici siteye girdiğinde vakit kaybetmeden ne aradığını bota söyleyerek yardım alabiliyor. Bu da hizmet ve alışveriş kalitesini yükseltip işlemleri hızlandırıyor.

CLİCK CONNECT TESLİMAT

Tüketiciler artık internet üzerinden bir alışveriş yaptıktan sonra ürünü hemen teslim almak istiyor. Online sipariş verdiği bir ürünün kargoyla gönderilmesini beklemek yerine en yakın mağazadan teslim almak isteyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Click Connect uygulamaları bu ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıktı. Dünyada yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlıyor. Önümüzdeki yıllarda bu yöntemin hem dünyada hem ülkemizde iyice yaygınlaşacağını düşünüyoruz.

MOBİL ALIŞVERİŞ

Kullanıcıların mobil alışverişe kayması nedeniyle e-ticarette mobil uygulama sayısının artacağına inanıyoruz. Bir akıllı telefon kullanıcısı günde ortalama 200 kez telefonuna bakıyor. Ticaretin de bu doğrultuda ilerlemesi kaçınılmaz. Belki sadece e-ticaret sitelerinin uygulamaları değil, sektöre hareket katacak farklı alışveriş uygulamaları da geliştirilecektir.

SOSYAL SATIŞ

Sosyal platformlar alışveriş siteleri için önemini korumaya devam ediyor ve edecek. Sosyal medya üzerinden kullanıcı beğenileri ve yorumları, e-ticaret siteleri için stratejik veriler sunuyor. An-görü algoritmaları ile kullanıcıları o an ihtiyacı olan bir ürünü almaya yönlendirmek mümkün. Sosyal medya platformlarında, hatta mesajlaşma uygulamaları üzerinde bile “Satın Al” butonu görmeye alışacağımız bir döneme giriyoruz.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz