2019’UN DİJİTAL TRENDLERİ

0
192

Dijital dönüşüm trendleri, perakendeden finansa tüm sektörleri etkilediği gibi e-ticaret sektörünü de derinden etkiliyor. Kullanıcı alışkanlıklarını değiştiren, hatta baştan yaratan trendlerin takip edilmesi, işini büyüterek sürdürmek isteyen her firma için önem arz ediyor. Peki 2019 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler ve e-ticaret trendleri neler?

MOBİL ALIŞVERİŞ

Kullanıcıların mobil alışverişe kayması nedeniyle e-ticarette mobil uygulama sayısının artacağına inanıyoruz. Bir akıllı telefon kullanıcısı günde ortalama 200 kez telefonuna bakıyor. Ticaretin de bu doğrultuda ilerlemesi kaçınılmaz. Belki sadece e-ticaret sitelerinin uygulamaları değil, sektöre hareket katacak farklı alışveriş uygulamaları da geliştirilecektir. Bir sitenin mobil uygulaması olmasa bile, sitenin mobil uyumlu olması kritik öneme sahip. Mobil uyumlu olmayan siteler artık arama motorlarında ön plana çıkamıyor. Bu mobil dönüşüm reklam mecralarını da etkiliyor. 2014 yılında 22 milyar dolar olan mobil internet reklam gelirlerinin 2020’de 65 milyar dolar gibi çok üst bir seviyeye ulaşarak en hızlı büyüyen kategorilerden biri olacağı öngörülüyor.

VERİ ANALİZİ

Artık e-ticaret tüketiciye dair anlık toplanan veri yığını içinden gelecek öngörüsü yapabilen algoritmalarla şekilleniyor. Gelecekten kasıt bir gün, bir saat hatta bir dakika sonrası bile olabiliyor. Hatta artık öngörü kavramı yerini ‘an-görü’ye bırakmaya başladı. Tüketici verilerinden sonuçlar çıkarmamızı sağlayan algoritmalar neredeyse saniyelerle yarışıyor. Veri madenciliği, e-ticarette operasyon verimliliğini arttırmanın ve yola devam edebilmenin vazgeçilmez unsurlarından biri. Büyük veri değil artık herhangi bir veri anlık olarak kullanılabiliyor. Kullanıcı alışkanlıklarına ve davranışlarına göre kişiye özel reklamlar çıkılabiliyor. Kişiye özel kampanyalar yapılıyor. Doğru veri analizi ile, günlük kampanyalar bile doğru kitleye ulaştırılabiliyor. Kişinin alışverişleri, alışkanlıkları, sosyal medya beğenileri, kredibilitesi, kredi kartı ödemeleri gibi yüz binlerce bilgi veri havuzunda işlenebiliyor. Yakında sokakta beğendiğimiz bir şeyin fotoğrafını çekip dakikalar içerisinde siparişini verebiliyor olacağız. Bu sadece satın alma alışkanlıklarını değil, modayı da etkileyecektir. Moda hızlanarak çok daha kısa ömürlü hale gelebilir.

İÇERİK PAZARLAMASI

Son zamanlarda pazarlama dünyasında sıkça “İçerik Kraldır” sözünü duyuyoruz. İçerik pazarlamasının önümüzdeki yıldan itibaren daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz.  Reklam tarihinin gurularından Howard Gossage bir sözünde; “İnsanlar reklamları okumaz. İnsanlar sadece ilgilerini çeken şeyleri okur ve ilginç gelen şey bazen bir reklam olur!” demiştir. Burada müşteri ile paylaşılan içeriğin önemine dikkat çekiliyor. Artan rekabet ortamı ile ürün ve hizmet kalitelerinin birbirine çok yaklaştığı noktada müşteri ile bağ kurmak markalar açısından bir lüks değil zorunluluk halini aldı. Müşterisini anlayan, ona yardım eden ve bir şekilde müşterisinin hayatına katkı sağlayan markaların ayakta kalma ve ileri gitme şansları her zaman daha yüksektir. Bu bağı yakalamanın etkin bir yolu da müşterinize içerik ile ulaşmaktır. İçerik, medyada gösterilecek yaratıcı bir çalışmanın sonucu olan reklamlar değil, müşterinin faydalanacağı bilgilerdir. Örneğin pet shop ürünleri satan bir sitenin, bir blog veya sosyal medya hesapları aracılığıyla hayvanlar hakkında faydalı bilgiler paylaşması, güzel bir içerik pazarlama örneğidir. 

VİDEO İÇERİK

Video içerik pazarlaması günden güne gelişme gösteren bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Sanal gerçeklik çözümleri, 360 derece videolar ve live streaming içerikler son yıllarda video pazarlamasına yeni bir soluk getirdi. E-ticaret için önemi tartışılmaz olan video içeriklerin 2019 yılında daha da yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

AKILLI HOPARLÖRLER

Kullanıcılar tarafından ilgi gören Amazon Alexa, Google Home ve Apple HomePod gibi akıllı hoparlörler, son birkaç yılda ön plana çıkmaya başladı. Sorulan soruları yanıtlayabilme özelliği taşıyan, kablosuz, sesle kontrol edilebilen akıllı hoparlörler e-ticareti de etkileyecek. İnternet üzerinden sipariş verme gibi birçok işlevi yerine getiren akıllı hoparlörlerin kullanımının 2019’da giderek yaygınlaşacağı tahmin ediliyor. Kelime ile aramanın daha da gelişmiş hali olan ses ile arama özelliği, e-ticaret sitelerinde arama opsiyonu olarak 2019’da karşımıza çıkacak yeniliklerden biri.

E-SPOR YATIRIMLARI

Türkiye’de 4 milyon, dünya genelinde ise 200 milyon civarında oyuncusu bulunan ve mevcut hacmi 1 milyar dolara yaklaşan e-spor ekonomisinin yarattığı toplam hacim önümüzdeki 3 yılda 5 milyar dolara yaklaşacak. Özellikle oyuncuların, yayıncıların, reklamcıların ve markaların ilgisini çekmeye başlayan e-spor alanına yönelik yatırımlar yeni yılda artacak. Dijital reklama bağlı e-ticaret sektörü bu yeni dalgayı görmezden gelemez. Reklam yatırımlarının bir kısmının e-spor alanına yapılması yerinde olacaktır. Özellikle de gençleri hedefleyen markalar için.

5G MOBİL UYGULAMALAR

Şu an kullandığımız 4G LTE ağından çok daha hızlı hizmet verecek olan 5G teknolojisi çok yakında hayatımıza girecek. Başlangıçta gelişmiş ülkelerde yaygın hale gelecek 5G uygulamaları, 2019 sonunda 5G destekli cihazların tanıtılmasıyla tüm dünyanın ana gündem konularından biri olacak. E-ticaret sitelerinin de kendilerini bu hıza yavaş yavaş hazırlamaya başlaması gerekiyor.

CHATBOT DANIŞMANLAR

Özellikle e-ticaret sitelerini yakından ilgilendiren bir diğer konu da chatbot danışmanlar. Kullanıcının tüm talep ve sorularını anında analiz bu yapay zeka danışmanlar, artık leb demeden leblebiyi anlayacak, müşteriyi profesyonel bir tezgahtar gibi yönlendirmeye başlayacak. Bu da online alışveriş kurallarını kökten değiştirecek.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz