5 INSTAGRAM HATASI

0
296

İnternetten ürün satışı için en etkin kanallardan biri Instagram. Bu nedenle Instagram’da doğru bir konumlanma markanız açısından kritiktir. Peki Instagram’da en sık yapılan hatalar nelerdir?

PROFİL BİLGİLERİ

Instagram’da işletme profiline geçiş yaptığınızda, haftalık olarak kaç kişinin sizi ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Ziyaretçilerinizi markanız hakkında bilgilendirmek için profil bilgilerinizi düzenlemeye önem vermelisiniz. Profilinizde web sitenizin linki ve varsa ‘kapıda ödeme’, ‘ücretsiz kargo’ gibi önemli bilgiler yer almalı. Ürünlerinizle ilgili ‘tamamen organik’ gibi ayırt edici özellikleriniz varsa belirtmelisiniz.

HASHTAG KULLANIMI

Hashtag’ler yani etiketler, takipçiniz olmayan kitleler tarafından da keşfedilmenizi sağlar. Yeni takipçiler edinmenizi kolaylaştırır. Ancak abartılı sayıda etiket kullanmak, sizinle alakası olan olmayan her popüler etiketi paylaşımınızın altına yerleştirmek doğru bir strateji değildir. En fazla 10 etiket kullanmaya özen gösterin. Ve lütfen ürünlerinizle alakalı olan etiketleri kullanın.

TAKİPÇİ SATIN ALMAK

Instagram hataları arasında en sık yapılanı hiç kuşkusuz sahte takipçi ve etkileşim satın almak. Bu hata yaptığınız çalışmalarda etkileşim oranınızın düşük görünmesine neden olur. Etkileşim oranı, paylaşım başına alınan beğeni ve yorumun, toplam takipçi sayısına bölünmesiyle elde edilir. Bu durumda da sahte takipçileriniz paylaşımlarınızı beğenmeyeceği için genel ortalamada etkileşim oranınızın düşmesine neden olur.

İÇERİK PLANI

Instagram hataları arasında en çok karşılaşılanlardan biri de düzgün bir içerik planının olmamasıdır. Bir plan dahilinde çalışmaların yapılmaması, tamamen rastgele ve düzensiz bir şekilde paylaşımlar yapılmasına neden olur. İçeriklerinizi planlamanız ve farklı konsept veya konularda içerikler paylaşmanız, sayfanızdaki etkileşimlerinizi artırırken, yeni takipçiler kazanmanıza da yardımcı olur. İçerik planı hazırlarken sadece ürünlerinize değil, keyifli ve fayda sağlayan paylaşımlara da yer vermelisiniz. Sadece satış odaklı olursanız takipçilerinizi sıkar ve takipten çıkmalarına neden olabilirsiniz. Konseptinize göre arada markanızla bağlantılı olabilecek faydalı bilgilere ve esprilere de yer vermelisiniz. Mesela elbise satıyorsanız, vücut tiplerine göre en uygun elbise modelleri gibi faydalı, bilgilendirici paylaşımlar yapabilirsiniz. 

FOTOĞRAF KALİTESİ

Instagram söz konusu olduğunda en önemli şeylerden biri fotoğraf kalitesidir. Kötü ışıkta çekilmiş, düşük çözünürlüklü veya sattığınız ürünle alakası olmayan sahte fotoğraflar kullanmamalısınız.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz