5 MADDEDE INFLUENCER MARKETING

0
278

Dijital reklamcılar tarafından Türkçeye Fenomen Pazarlama olarak çevrilen Influencer Marketing, gerçek anlamda her geçen gün pazar payını büyütmeye devam ediyor. Dijital devrim ile beraber hemen her işin kuralı değiştiği gibi, reklam-tanıtım işlerinin de raconu değişti. Reklam olduğu belli olan tanıtımlar eskisi gibi dikkat çekmiyor. Ünlü kavramı da değişti. Bir influencer (fenomen), yani sosyal medyada etkin olan biri, bir markanın tanıtımını yapacağı zaman, ünlü olarak bilinen bir manken, oyuncu ya da şarkıcıdan daha fazla para talep edebiliyor. Hatta bu influencer’lar tıpkı ünlüler gibi menajerlik ajanslarıyla çalışıyor. Bu ajanslara influencer ajanslar ya da sosyal medya ajansları deniyor. Bu ajanslar markaları ilgili olabilecek influencer’larla eşleştiriyor. Böylece marka doğru hedef kitleye bir tıkla ulaşabiliyor. Tv reklamında olduğu gibi hedefi belirsiz bir kitleye değil, belirli bir kitleye tanıtım yapma fırsatı buluyor.  Örneğin bir otomobil firması, direkt olarak otomobillerle ilgili paylaşımlar yapan bir instagram hesabına reklam vermeyi daha mantıklı bulabiliyor. Bu organik ve doğal bir etkileşime zemin hazırlıyor. Ancak bu tür tanıtım çalışmalarının uzun vadeli ve etkili bir algı çalışması olduğunu akıldan çıkarmamak gerek.

SAMİMİ VE GERÇEK HİKAYELER

Her yere bol bol reklam vermenin anlamsızlaştığı bir çağdayız. Araştırmalara göre marka ve ürünle ilgili tanıtım içerikleri arttıkça, tüketici etkileşimi azalıyor. Özellikle genç kuşak samimi olmayan, her yerde önüne çıkan, sosyal bir yanı bulunmayan tanıtımları itici buluyor. Yeni trend inanılır ve gerçek hikayeler üretmek. Hepimiz sosyal medyada gerçek insanların gerçek konuları gündeme getirdiği hesapları takip ediyoruz. Bunu iyi yapabilenler ciddi takipçi sayısına ulaşarak birer influencer yani sosyal medyada etkili insan haline geliyor. E-ticaret yapan ve yapmak isteyen herkes, bu tür hesapları kendi marka ve ürünleri için kullanabilmeyi öğrenmeli. Influencer, namı diğer fenomenlerle tanıtımınızı yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı kurallar var. İşte bilmeniz gereken en önemli 5 kural:

İÇERİĞE MÜDAHALE ETMEYİN

-Tanıtımda kullanılacak cümle ve içerikleri siz değil influencer yani sosyal medya fenomeninin kendisi hazırlamalıdır. İçeriğe müdahale etmemelisiniz. Unutmayın ki influencer kendi takipçi kitlesini, kitlenin neyi sevip neyi sevmeyeceğini sizden çok daha iyi bilir. Kendi tecrübesini ve yaratıcılığını kullanmasına izin verin.

ÇOK TAKİPÇİ BÜYÜSÜNE KAPILMAYIN

-Influencer’ın markanız veya satmak istediğiniz ürünlerle bir şekilde bağlantılı olması gerektiğini unutmayın. Sadece çok popüler olduğu için, çok fazla takipçisi olduğu için hedef kitlenizle örtüşmeyen bir sosyal medya fenomenini tercih etmeyin. Aksi halde kampanyadan geri dönüş alma ihtimaliniz düşer. Görece az takipçisi olan influencer’ları küçümsemeyin. Sizin markanıza uygun 30 bin takipçili bir hesap, sizinle alakasız olan 1 milyon takipçili hesaptan daha iyidir.

MİCRO HESAPLARLA BAŞLAYIN

-Micro-influencerlar’ı göz ardı etmeyin. 5-10 bin takipçisi olan itibarlı ve güvenilir bir hesap da tanıtımınıza ummadığınız oranda katkı sağlayabilir. Sadık takipçisi olan bu tür hesaplar, özellikle başlangıç seviyesindeki girişimcilerin ve düşük bütçeli kampanya tercih edenlerin birinci tercihi olmalıdır.

DOĞRU ANALİZ İÇİN 1 AY BEKLEYİN

-Tanıtımın başarısını sadece aldığı yorum, beğeni ve RT ile ölçmeye çalışmayın. Satışlarınızda bir ay içindeki değişikleri gözlemleyerek doğru bir analiz yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra markanızın kendi sosyal medya hesaplarında bir etkileşim artışı olup almadığını ve sitenizdeki gösterim oranlarını da kontrol edin. Tüm bunlar toplanınca anlamlı bir analiz mümkün olacaktır.

ÜCRETİ BAŞTAN KONUŞUN

-Tanıtım fiyatını en baştan konuşun. Bütçe konusunu havada bırakmayın. Bu konu hem fenomenin motive olması açısından önemlidir, hem de sizin beklenmedik taleplerle karşılaşmanızın önüne geçecektir.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz