BULUTTAKİ VERİLERİM ÇALINABİLİR Mİ?

0
234

Her yeni teknolojide olduğu gibi bulut dönüşümü de bazı endişe ve korkuları beraberinde getiriyor. Peki bulut korkusu gerçekçi bir nedene dayanıyor mu yoksa söylenenler şehir efsanesi mi?

Öncelikle şunu belirtelim ki, e-ticaret sektörü buluta en hızlı taşınan sektörlerden biri. Ancak e-ticaret gibi tamamen dijital bir sektörde bile hala bulut korkusu yaşanıyor. Bu korkunun ise birkaç sebebi bulunuyor. Kullanıcı endişelerinin başında, müşteri bilgilerinin rakiplere satılabileceği korkusu geliyor. Oysa bulut hizmeti sağlayan bir firma müşteri bilgilerine bile bakmaz. Veri güvenliği kanunlarla da koruma altında. Bir bulut sağlayıcı, firmanın müşteri bilgilerini rakibine satsa bile yasal olarak izinsiz dataya mail/SMS atılması mümkün değil, data hiçbir işe yaramaz. İzinsiz paylaşımların ciddi cezai yaptırımları var. Şunu da unutmamak gerek ki, data satan bir suç grubunun zaten bulut altyapısı kurabilecek donanıma sahip olması mümkün değil. Bu donanıma sahip bir firma da bu işlerle uğraşmaz.

Bugün firmaların en büyük sorunlarından biri fidye yazılım. Şirketin tüm datası siber saldırganlar tarafından kilitlenebiliyor, kullanılamaz hale getiriliyor. Fidye ödense bile verilere tekrar ulaşılabileceğinin bir garantisi yok. Oysa firma, verisini buluta taşımış olsa, bulutta veriler sürekli yedeklendiği için olası bir fidye saldırısından sıfır zararla çıkabilir. En kötü ihtimalle bir günlük verisi kaybolur o kadar. Bulut altyapısının veri güvenliği açısından şirketin kendi sisteminden daha güvenli olduğunu hatırlatalım.

MALİYET AVANTAJI

Türkiye’de 2 ile 3 milyon arası KOBİ olduğu tahmin ediliyor. Bunların yüzde 90’ından fazlası 10 kişiden az çalışana sahip. Özellikle bu tür KOBİ’ler için geleneksel bilişim teknolojileri (BT) donanım yatırımı, işletmenin karşılayabileceğinden çok yüksek rakamlara denk geliyor. Oysaki KOBİ’ler bulut teknolojilerinden faydalanarak, hiçbir yatırım (yazılım/donanım) maliyeti yükünün altına girmeden, sadece kullandıkları hizmetin karşılığını ödeyerek firmalarının daha verimli çalışmasını sağlayacak bilişim teknolojilerine rahatlıkla ulaşabilirler. Burada asıl önemli olan, güvenilir ve bilindik bir altyapı firmasıyla çalışmak.

Dünyada bulut teknolojilerinin kullanımı özellikle ABD ve Avrupa’da oldukça yaygınlaşmış durumda. ABD’de KOBİ’lerin yüzde 87,5 oranında bulut teknolojilerinden yararlandığını biliyoruz. Ancak Türkiye’de bu oran henüz yüzde 3-4 bandında. Müşteri verilerinin saklandığı veri merkezleri, yüksek standartlarda koruma ve verilere kesintisiz erişim sağlıyor. Verilerin fiziksel olarak korunmasının yanı sıra, dışarıdan sızma ve ataklara karşı da donanım ve yazılım seviyesinde birçok önlem alınıyor. Maliyet avantajı da cabası… Güvenlik endişeleri aslında birer şehir efsanesi. Aldığınız hizmetler uluslararası sözleşme ve hukuk ile koruma altına alındığından, aslında datayı kendi sisteminizde tutmanızdansa bulutta tutmanız daha güvenli. Data kaybı minimuma iniyor ve risk taşımıyor. Birçok farklı üreticinin data gizliliği konusunda devletler ile savaşa girmesi, data korumaya verilen genel önemi gösteriyor.

KOBİ’ler en çok ‘Ya sistemlerimiz çalışmazsa?’, ‘Ya verilerimiz kaybolursa?’, ‘Silinen veriler geri getirilebilir mi?’ gibi sorular soruyor. Ancak kesintisiz enerji, iklimlendirme ve erişim altyapısına sahip, ileri teknoloji sunucular üzerinden uzman personel desteği ile sunulan bulut bilişim servislerinde bu çekincelerin hiçbirine gerçekte yer yok. Yurtiçi ve yurtdışında yedekli bağlantılara sahip erişim altyapıları ve verileri otomatik yedekleyen sistemler sayesinde, veri kaybı da mümkün değil. Ayrıca unutmamalı ki, yeniliklere ayak uyduramayanlar rekabet de edemezler.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz