CİHAZLARA GÖRE FACEBOOK REKLAMLARININ PERFORMANS ÖLÇÜMÜ

0
675
facebook reklamları
Facebook reklamlarının ölçümü

E-ticaret sitenizin başarılı bir online reklam çalışmalarına sahip olabilmesi için reklam kaynaklarını ve bu kaynakların size kazandırdığı sonuçları ölçümlemeniz oldukça önemlidir. E-ticaret siteleri için vazgeçilmez reklam platformlarından biri olan Facebook reklamlarıda doğru hedefleme ve doğru ölçümleme ile sizi başarıya ulaştıracak kaynaklardan biridir diyebiliriz. Facebook reklamlarınızı yaş, coğrafi konum, ilgi alanları, cihazlar, gösterim alanlarıda dahil olmak üzere bir çok işleve göre hedefleyebilir ve raporlayabilirsiniz. Bu yazımızda ise cihaz hedeflemelerini ve ölçümlemelerine detaylı olarak gözatacağız.

Birçok reklam veren e-ticaret siteleri için facebook’a reklam verirken mobil ve masaüstü ayrımı yapmadan tüm cihazlar için kampanya kurguları yapmaktadır. Bu şekilde yapılan kampanyaların takibini cihazların performansına göre ayırmalı ve sürekli kontrol etmelisiniz. Aksi halde çok maliyetlerle karşılaşıp düşük sonuçlar alabilirsiniz. Cihazlara göre performans karşılaştırması yaparak gerekirse reklam setlerinizi/kampanyalarınızı cihazlara göre ayırmanız, mobil ve masaüstü cihazlarda farklı teklif ve görseller kullanmalısınız. Bu şekilde bir optimize yapmak hem reklamları yönetmek açısından daha kolay hem de bütçenizi en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

Hali hazırda kullandığınız kampanyalarınız, reklam setleriniz ve reklamlarınız için mobil/masaüstü ayrımı yapabileceğiniz rapor için Facebook reklam yöneticisine gelerek reklam panelinde kırılım raporlarından aşağıda yer alan rapor ayrılmaları kullanarak cihazlara göre analizlere başlayabilirsiniz.

Gösterim Cihazı Raporu size, facebook kullanıcılarının reklamınızı gördükleri esnada kullandıkları cihazların kırılımını gösterir.

Platform ve Cihaz Raporu ise eğer reklamlarınızı hedeflemek için aynı kampanya (reklam seti) içerisinde İnstagram ve facebook’u hedefliyorsanız kullanıcıların reklamınızı gördükleri platform sonuçlarını gösterir.

Reklam Alanı ve Cihaz raporu size reklamlarınızın gösterildiği reklam alanlarını (facebook site/mobil haber kaynağı, sağ sütun, instagram mobil haber kaynağı vb) kullanıcıların reklamınızı gördükleri esnada kullandıkları cihazlara göre sonucunu gösterir.

Dönüşüm Cihazı Raporu, kullanıcıların reklamlarınız sonucu herhangi bir dönüşüm işlemi gerçekleştirdikleri esnada kullandıkları cihaza göre raporu gösterir.

Mobil reklamlar konusunda bir diğer önemli nokta ise eğer e-ticaret siteniz mobil uyumlu değilse mobil cihazları hedefleyerek reklam vermemenizdir. Çünkü, reklamlarınız aracılığı ile sitenize gelen ziyaretçiler incelemelerini kolay ve kullanışlı bir şekilde yapamayacakları için e-ticaret siteniz mobil cihazlarda düşük bir performans gösterecektir. Mobil reklamları yalnızca e-ticaret siteniz mobil uyumlu ise vermelisiniz. Aksi halde bütçenizi boşa harcamış olursunuz.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz