Dijital Pazarlamaya Başlamak İçin 5 Neden

0
155

Dijital pazarlama aslında hizmet ve ürünleri pazarlamak için yeni bir medya kanalı olarak ortaya çıkmıştı. Fakat sadece birkaç yıl içinde işletmelerin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Özellikle de e-ticaret firmalarının. Artık bir web sitesi kurmak ya da sloganlarından oluşan bir reklam kampanyası yapmak yetmiyor. Hele de Z kuşağı ve Milenyaller söz konusu olduğunda… İşte size dijital pazarlama yapmanızı zorunlu kılan çok önemli 5 neden!

BÜYÜKLERLE REKABET FIRSATI

Walmart gibi büyük bir şirket şehre gelir ve yerel işletmelerin yüzünü ortadan kaldırır. Starbucks gelir ve mahalle kahvesinin ve simit dükkanının kapanmasına neden olur. Bunun online eşdeğerini Amazon örneğinde görürüz. Tanınmış bir isimle rekabet etmek ya da pazarlamaya ya da tanıtıma milyonlar harcamış markalarla rekabet etmek zordur. İşte bu noktada küçük işletmeler için dijital pazarlamanın önemi bir ümit ışığıdır. Dijital pazarlama gerçekte daha küçük işletmeleri üst sırada konumlanabilmesine olanak verir. Dijital pazarlama küçük işletmelerin daha düşük reklam bütçeleri ile rekabet etmesine imkan sağlar.

HEDEF ODAKLILIK

Mesela bir dergiye reklam verdiğinizde belli bir hedef oluşturursunuz. Hedef kitlenizin bu reklamı okuyup okumayacağını bilirsiniz ama yine de tam 12’den vuramazsınız. Dijital pazarlamada ise büyük nüfus istatistiklerini parçalara ayırabilme imkanı vardır. Sattığınız şeyi satın almaya en yakın kişilere direk ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hedef pazar ile yüksek seviyede ilişkili bir reklam oluşturabilirsiniz. İnsanları meslek, eğitim seviyesi ve cindiyet gibi kategorilerde hedefleyebilirsiniz.

KİŞİSELLEŞTİRME İMKANI

Global araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 72’si işletmelerin kendileri ile iletişim için e-mail kullanmalarını tercih ediyor. Fakat gönderdiğiniz şeyi beğenmezlerse, abonelikten çıkabilirler. Gönderdiğiniz içerik hedefiniz ile yüksek oranda bağlantılı ise listenizde kalır ve tekrar tekrar satın alma yapabilirler. Bu nedenle dijital pazarlama sadık müşteri kitlesi yaratabilmeniz için önemlidir.

DERİN ANALİZ

TV reklamlarının işe yarayıp yaramadığını ya da gazetedeki ilanınızın okunup okunmadığını bileezsiniz. Fakat dijital pazarlama yaptığınızda tüm etkileşimleri anlık olarak görme ve duruma göre kampanyaya yön verme imkanınız bulunur. Sadece etkiileşimleri değil, hedefinizin mesajınızı beğenip beğenmediğini, arkadaşlarıyla paylaşıp paylaşmadığını, mesajınızın en çok hangi kısmıyla ilgilendiklerini, ne tür insanların markanıza ilgi gösterdiğini de görebilirsiniz.

HEDEFE HER SAAT ULAŞMA FIRSATI

İnsanların yüzde 88’i, online incelemeyi satın alma kararının önemli bir parçası olarak görüyor. İyi bir yorum okuduktan sonra insanların yüzde 23’ü işletmenizi ziyaret ediyor. ABD’deki araştırmalara göre ortalama bir Amerikalı, haftada 24 saatini online olarak geçiriyor. Milenyum ve Z kuşağı için günde 10 saat standarttır. Bu işte ve okuldaki internet zamanını da kapsar. SEO, sosyal medya hesaplarınız, AdWords, Instagram, Twitter, Facebook reklamları gibi ödeme yapılan reklamlar ile hedefinize günün her saatinde ulaşacak bir yol bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz