DİJİTAL REKLAMIN YÜZDE 65’İ PROGRAMATİK OLACAK

0
267

Geçtiğimiz yıl, programatik yönteminin verimliliği ve etkinliğinin, pazarlama bütçesi harcamaları açısından hala çok önemli olduğuna tanıklık ettik. 2019’da da benzer gelişmeler görüleceğini belirten RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, programatik pazarlama stratejileri için en önemli eğilimleri açıkladı:

“En yeni programatik platformları, en önemli kullanıcılara ulaşmak için gelişmiş yapay zeka (AI) ve derin öğrenme ile destekleniyor. Programatik sayesinde, reklam satın alan markalar her bir kullanıcıya bireysel olarak erişebiliyor ve bu kullanıcılara göre uyarlanmış, kişiselleştirilmiş bir mesaj sunabiliyor.

Programatik teknolojisinin istikrarlı yükselişinin devam etmesi bekleniyor. Zenith’in açıkladığı verilere göre, bu ticaret modeli, 2019’da dijital medyada harcanacak tüm paranın yüzde 65’ini oluşturacak. Yüzde artış görülecek programatik sektörünün, 2019 yılında 84 milyar dolara yükselecek.

Günümüzün talepkar müşterileri, artık reklamların kişiselleştirilmesini bekliyor ve programatik, bu yeni dönemin pazarlama başarısında önemli bir yer buluyor. 2019’da programatik alanındaki dijital trendlerin optimizasyon, maliyet verimliliği ve şeffaflığa odaklanması bekleniyor.”

YOLA HİBRİT DEVAM EDİN

“Programatik modelin alıcılar için bir dezavantajı, gittikçe popüler hale gelen aynı anda tüm tekliflerin verilip en yüksek teklifin kazandığı birinci teklif türü ihalelerde daha yüksek fiyatlarla başa çıkmak zorunda olmalarıdır. Ama açık artırmada beklenmeyen sonuçlarla karşılaşmazken yeni yöntemde bir anda teklif ettiklerini ödemek zorunda kalabiliyorlar. Bu sorunu çözmek ve ikinci fiyat ile birinci fiyat modelleri arasında bir denge kurmak için teklif gölgeleme (bid shading) orta yolu buluyor.

Bid Shading sayesinde, reklam teknolojisi ortağı tarafından yapılan bir tahmine dayalı olarak, alıcılar birinci ve ikinci teklif arasında bir fiyat ödüyorlar. Değerlendirme, kazanan teklifin ne kadar yüksek olması gerektiğini hesaplamak için geçmiş teklifleri, belirli web sitelerindeki benzer reklam yerleşimlerini ve açık artırmayı kaybeden fiyatları dikkate alıyor.”

ADS.CERT İLE ŞEFFAFLIK ATILIMLARI

“IAB Tech tarafından sunulan ads.cert mekanizması, yayıncıların sitelerinde yasal ya da sahtekarlık faaliyetlerini belirleme amaçlı dijital imzalar kullanıyor. Bazı sahtekarlar alan adı, IP adresi, cihaz ya da sayfadaki konum gibi daha değerli işaretleri taklit eder ve değerleri yanlış bir şekilde değiştirir. ads.cert’in amacı, böylesi manipülasyonları algılamak ve önlemektir. İşlem, alıcı ile satıcı arasında geçen bilgileri kontrol ederek bot manipülasyonunu önler ve alıcıların web sitesinin envanterini doğrulamasını sağlıyor. Şirketlerin sektörde güçlü konumlarını sürdürebilmek için reklam sahteciliğini önlemek üzere geliştirilen yeni standartlara uyum sağlaması gerekiyor.”

GELECEKTE BİZİ NELER BEKLİYOR?

Programatik büyümeye devam ediyor; çünkü endüstri hala hızla değişiyor. Mevcut ortamımızın ötesinde, gelişme aşamasında olan hala birçok fikir ve teknoloji var. Bu alanlardan biri, henüz emekleme aşamasında olan programatik TV’dir. 2019 yılında, pazarlamacılar programatiği daha verimli hale getirmek istiyorlarsa güvenlik, şeffaflık ve maliyet optimizasyonları sunan reklam teknolojisi iş ortaklarına odaklanmalıdır. Bu girişimler yalnızca markaların doğrudan getiri elde etmeleri açısından değil, aynı zamanda tüketicileri genelinde dijital pazarlamaya daha fazla güven oluşturmaları açısından da önemlidir.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz