DİKEY E-TİCARET NEDİR?

0
309
Dikey e-ticaret
Dikey e-ticaret

Sadece e-ticaret ile çalışan firmalar olduğu gibi,  her iki alanda da hizmet vererek hem mağazalarına olan yoğunluğu arttırmayı hem de pazar payını genişletmeyi uman firmalar da bulunmakta. 7 gün 24 saat boyunca açık bir showroom olarak kullanılabilen internet sitesi uygun bir maliyetle daha geniş bir alana hizmet sunabiliyor. Ayrıca satış internetten üzerinden gerçekleştirildiği için stok kaydı tutmak da daha kolay oluyor.

Dikey E-ticaretin Farkları

Sadece belli bir ürün ve pazara hizmet veren ve segmentasyonu fazla geniş olmayan ve kısıtlı bir hedef kitleye hitap eden e-ticaret firmalarının bulunduğu alandır. Bugün pek çok internet sitesi dikey e-ticarete örnek gibi görünse de, sitenin kullanımı alanında oluşan farklılıklardan dolayı her site bu alanda kabul edilmiyor.

Giriş maliyetlerinin normal e-ticaret sitelerinden daha az olması dikey e-ticarette tercih sebebi olan noktalardan biridir. Dikey e-ticaret odaklı sitelerde ürün çeşitliliği az olduğu için temel stok maliyetleri düşüktür. Çeşitliliğin az olmasının bir başka artısı da, tedarikçiden alınan ürün çeşidinin azlığından dolayı daha hızlı hareket ederek daha müşteri odaklı çalışabilmelerine olanak sağlar.

 

İster dikey, ister normal e-ticaret yapılırken öncelikle altyapı ihtiyacı önem taşımaktadır.http://www.ticimax.com adresinden bu konu hakkındaki eksikler kolayca giderilebilir.

 

Kaynak ; http://www.5kitahaber.com/yasam/dikey-e-ticaret-nedir-h62402.html

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz