DÖVİZ KRİZİ E-TİCARETİ TEĞET GEÇTİ

0
219

Dövizdeki aşırı dalgalanmaların online mağazaların satışlarına etkisi yok denecek kadar az oldu. Son 10 yıldır rekor üstüne rekor kıran E-Ticaret sektörü, 2018’de yaşanan döviz krizini hasarsız atlattı. Ağustos’ta ABD Doları’nın 7, Euro’nun da 8 liraya kadar yükselmesiyle başlayan ve Ekim’in ikinci yarısında bir nebze durulan dövizdeki aşırı dalgalanmanın online piyasalara etkisi yok denecek kadar az oldu.

E-Ticaretin son 5 yıllık büyüme ortalaması yüzde 32’ydi. 2018’in ilk 7 ayında da yüzde 35 büyüdü. Firmaların online mağazalarından satın almaları incelediğimizde Ağustos-Ekim döneminde de büyümenin yüzde 25-35 civarında sürdüğünü gördük. AVM’lerdeki ve caddelerdeki dükkanlar boş kalıyor olabilir ama sanal mağazalar eskisi gibi doldu taştı. Artık birçok firmanın en büyük mağazası online mağazalar oldu.

DİJİTALDE ANINDA MÜDAHALE

Dijital mağazalar, ekonomideki gel-gitlere, fiziksel mağazalardan çok daha hızlı ve sağlam tepki verebiliyor. İnternetten satışlarda anlık ölçümlemeler yapılabildiğinden, bir sorun yaşandığında anında müdahale imkanı olabiliyor. Satışlar düşmeye başladığında hemen yeni kampanyalar veya ürünler devreye sokuluyor. Dövizde aşırı dalgalanmaların yaşandığı bu dönemde de online mağazalar hızla pozisyon değişiklikleri yaparak satışlardaki düşüşü kısa sürede durdurdular. Aslında dövizdeki dalgalanmanın Ağustos-Eylül’de yaşanması, online mağazaların işlerini kolaylaştırdı. Bu dönemin en büyük iki harcama kalemini tatil-seyahat ve okula dönüş harcamaları oluşturuyordu. İnsanlar tatil planlarını aylar öncesinden yapıyor, bütçelerini ayarlıyor, izinlerini ona göre alıyorlar. Bu yüzden tatil planlarını kolay kolay bozmuyorlar. Belki tatillerini planladıkları gibi 5 yıldızlı otelde değil de 3-4 yıldızlı otelde yapıyorlar. Ama tatil için ayırdıkları bütçeyi harcıyorlar. Okul harcamaları da aile bütçelerinin zorunlu gider kalemlerinden biri. Onda da avantajlı olduğu için bu dönemde internet tercih edildi. Diğer önemli alışveriş kalemleri giyim, market, teknoloji ürünlerindeki satışlardaki düşüş ise yüzde 10-15 gibi çok sınırlı seviyede kaldı.

ONLINE KİTAP FUARI ÖRNEĞİ

Online mağazaların çok hızlı pozisyon alabildiğini kitap örneğinden hareketle şöyle açıklayabiliriz. Her yıl Kasım ayının ilk haftasında Türkiye’nin en büyük kitap fuarı İstanbul’da düzenlenir. Bu fuarda 8 gün boyunca yarım milyon okur yüzbinlerce kitaba indirimli fiyatlarla ulaşabilir. Dolayısıyla bu fuardan 1 ay öncesinde kitap satışları düşmeye başlar, çünkü insanlar fuarı beklerse kitapları daha indirimli alabilecektir. Fakat Ekim ayındaki bu düşüşü gören kitap satış siteleri bu sene Ekim ayında ‘Online Kitap Fuarı’ adı altında aynı fuarda yapılacak indirimlerin ve imza günlerinin bulunduğu sayfalar yarattılar ve bu keskin düşüşü durdurdular. Yani online’da çok hızlı pozisyon alıp krizi fırsata ve satışa çevirmeyi başardılar. Bu nedenle biz online dünyada ‘kriz’ ile çok hızlı başa çıkılabildiği görüşündeyiz.

Türkiye’de e-ticaret öncelikle en uygun fiyatlı ürünlere kolayca ulaşılması özellliğindan dolayı tercih ediliyor. İnsanlar, çarşı pazar gezmek yerine aradıkları ürünün en uygun fiyatlısını birkaç saniye içinde karşılaştırma sitelerinde bulabiliyor. Tatilini ve katılacağı etkinlikleri, fırsat sitelerini kullanarak çok ucuza getirebiliyor. Ayrıca tüm bu alışverişlerini alışveriş yaptıkça para veren siteler üzerinden geçerek ekstra kazançlar da sağlayabiliyor.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz