DROPSHIPPING NASIL YAPILIR?

0
346

Son dönemde dropshipping popüler bir ticaret modeli haline gelmeye başladı. Girişimciler dropshipping modeliyle özellikle Alibaba üzerinden Çin mallarını üzerine birkaç kat kar koyarak Amazon’da bir Amerikalı’ya satabiliyorlar. Stok gerektirmeyen bu modelde maliyet yok, ithalat yok, risk yok, sadece aracılıkla bile ülkeye döviz getirmek mümkün. Ancak bu modeli kısa zamanda zengin olma yolu olarak görmek de gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu yöntemle zengin olmayı vaat eden hayal tacirlerine karşı mutlaka tedbirli olunmalı.

DROPSHIPPING NEDİR?

Peki dropshipping mantığı nedir? Ülkeler arası fiyat farklarını kullanıp, ucuz ürün tedarik eden firmaların malını ekonomik refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerdeki tüketicilere satarak aracılıktan kazanma yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz dropshipping yöntemi, tüm dünyada yükselişe geçen bir e-ticaret modeli. Stok tutmadan ticaret yapmayı mümkün kılan bu yöntem, sermayesiz ve risksiz bir model olduğu için, özellikle e-ticarete yeni başlayan girişimciler için pek çok avantaj sunuyor. Dropshipping tedarik yönteminin 2020 yılına kadar tüm online satışların yüzde 20’sini oluşturacağı tahmin ediliyor. Ülkemizde daha çok AliExpress aracılığıyla Çin’deki 3. parti tedarikçilerin ürünlerini listeleyerek, dropshipping siteleri üzerinden Amerikalı tüketicilere satmak şeklinde kullanılan dropshipping yöntemi, İspanya, Hollanda ve Norveç gibi ülkelerde de popüler. Siparişin teslimatını tedarikçi firma gerçekleştirdiği için, satışa aracılık eden kişinin herhangi bir kargo maliyeti de olmuyor. Akıllara hemen “Örneğin Amerikalı tüketici neden AliExpress’ten 1 dolara alacağı ürünü benden 3 dolara alsın ki?” sorusu takılıyor. Ülkeler arası fiyat farkları işte bu noktada devreye giriyor. Bir Amerikalı 1 dolar ile 3 dolar arasındaki farkı önemsemiyor. 3 dolarlık malı 1 dolara bulur muyum araştırmasına girmiyor. Hoşlandığı bir ürüne ilk denk geldiği yerden siparişi veriyor. Tabi kendisi için pahalı kategorisine girecek ürünler için bu çok geçerli olmuyor. O nedenle dropshipping ile satılacak ürünler konusunda çok iyi bir pazar araştırması yapılmalı. Hem her yerde çok olmayan özel ürünler, hem de potansiyel müşteriniz için ucuz kategorisine girecek ürünler seçilmeli.

HAYAL TACİRLERİNE DİKKAT

Dropshipping modelinde aracı satıcı olarak yapmanız gereken en önemli şey, güvenilir bir tedarikçi bularak ürünü doğru pazarlamak ve doğru tüketici kitlesine ulaştırmak. Facebook, Instagram ve Google reklamlarına iyi derecede hakim olmak da gerekiyor. Ancak internette dropshipping yaparak kolayca zengin olunacağını iddia eden, girişimcileri gerçekdışı hayallere yönlendiren hayal tacirlerine karşı da dikkatli olunmalı. İnternette bu yöntemin eğitimini veren kaliteli online kurslar olduğu gibi, insanları boş hayallere sürükleyerek kendi cebini doldurma peşinde olanlar da var. Ticimax bünyesinde yer alan E-ticaret Akademi’de ücretsiz dropshipping eğitimleri verdiğimizi hatırlatmak isteriz.

NASIL YAPILIR?

Peki dropshipping nasıl yapılır? Öncelikle mutlaka kaliteli bir e-ticaret ve ödeme altyapısına sahip olmak gerektiğini unutmamalısınız. E-ihracat yapacak olduğunuz için güvenilir bir vitrininizin olması şart. Yoksa sınır ötesindeki potansiyel müşterileriniz sizi eleyerek daha güvenilir görünen kaliteli sitelere yönelecektir. Doğru reklam ve pazarlama modellerini kullanarak çektiğiniz müşteriler, e-ticaret sitenizi ziyaret ederek satın alma yapar. Bu nedenle sitenizin profesyonel bir görünüme ve altyapıya sahip olması kritiktir. Bu aşamaları geçtikten ve artık sipariş almaya başladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, gelen sipariş üzerine 3. parti tedarikçinizden ürünü satın almaktır. Bu aşamada ödemeyi yaparak müşterinizin isim, adres ve kargo bilgilerini tedarikçiye belirtirsiniz. Tedarikçi ürünü kargolar ve ödemeyi sizden alır. Siz ise ödemenizi müşteriden daha önce almış olduğunuz için cebinizden hiçbir aşamada para çıkmamış olur.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz