E-İHRACAT YOLUNDAKİ 5 ENGEL

0
225

E-ihracat özellikle global çapta büyümek isteyen ve yerli üretim yapan KOBİ’lerimiz için önemli fırsatlar sunuyor. Buna rağmen e-ihracat yapma potansiyeli olan çoğu firma, nasıl yapacağını bilemediği için işini dünyaya açma noktasında çekimser kalabiliyor. Bu yazımızda e-ihracat yolunda önünüze çıkabilecek belli başlı sorunları derledik. E-ihracat yaparken karşılaşılabilecek engelleri ve çözüm yollarını 5 maddede özetlemeye çalıştık.

1) YANLIŞ PAZARLAMA TAKTİKLERİ

Ülkeye göre satış ve pazarlama stratejisi geliştirmek o pazarda tutunmak için vazgeçilmezdir. Doğru ülkeye doğru malı doğru fiyat seçenekleriyle satmak, e-ihracat için öncelikli konulardan biridir. Aksi halde firmanın müşteri edinememesi ve edindiklerini de kaybetmesi mümkündür. Ticimax e-ihracat modülleri ile firmalar, aynı ürünü 100 ayrı ülkeye farklı fiyatlarla satabiliyor. Örneğin Amerikalı ya da Avrupalı bir müşteri için 50 dolar/euro olarak görünen fiyat etiketi, Rusya’da çok daha indirimli olarak gösterilebiliyor. Bu, ülkelerin ekonomik seviyelerine göre ayarlanabildiği gibi, söz konusu ürünün o ülkedeki pazar değeri incelenerek de belirlenebiliyor. Bu şekilde satıcı istediği ülkeye aynı site üzerinden farklı etiket fiyatlarıyla girebiliyor. Bu da maksimum kar elde etmeyi kolaylaştırıyor. Bu modüllere kendi tabirimizle esnaf ayarı diyoruz.

2) LOKASYON/DİL PROBLEMİ

Ne kadar iyi bir e-ticaret sitesi olursanız olun, bulunduğunuz ülkenin dışında bir ülkede görünür olmak zordur. Çünkü Google sizi kendi ülkeniz dışındaki aramalarda üst sıralara çıkarmaz. Biz Ticimax olarak bu sorunu farklı sunucular kullanarak aşıyoruz. 100 ayrı ülkede sunucularımız var. Siteyi tüm bu sunucularda birden o ülkelerin dillerini kullanarak yayınlıyoruz. Bu şekilde tüm ülkelerdeki Google aramalarında site üst sıralara kolaylıkla yükselebiliyor. E-ihracatta sitenizin çoklu dil ve lokasyon seçeneğine, her ülkenin kendi para birimiyle mal alımı yapabilmesine olanak sağlayacak bir altyapıya sahip olması çok önemlidir. Özellikle hedeflediğiniz bir ülke var ise, o ülkenin kültürel kodlarına uygun bir web sitesi tasarlanması da öncelikli konuların başında gelir. Bunun için site arayüzü ülkelere göre ayarlanabilecek bir altyapı gerekir.

3) MÜŞTERİ DOLANDIRICILIĞI

Bazen yurtdışında bir müşteri ürünü teslim aldıktan sonra bankasını arayarak ‘ben böyle bir alışveriş yapmadım’ diyebiliyor. Banka da Türkiye’deki firmadan parayı geri tahsil ediyor. Firma hem ürünü göndermiş hem de üstüne para ödemiş oluyor. Uluslararası bankalarda haklılığını ispat etmesi de mümkün olmuyor. Bunun için tek çözüm 3D Secure. Çünkü 3D Secure ile müşteri ürünü teslim aldığına dair bir mail onaylaması yapmak zorunda. Bu onaylamayı yaptıktan sonra ‘ben bu alışverişi yapmadım’ deme şansı kalmıyor.

4) KARGO ÜCRETLERİ

Bir ürünün yurtdışına kargo maliyeti bir e-ticaret sitesinin kaldıramayacağı ölçülerde. Bu sorunun çözümü için e-ticaret sitelerinin bir araya gelerek toplu kargo alımı yapması gerekiyor. Ya da tıpkı Çin’de olduğu gibi devlet, posta servisiyle anlaşma sağlayabilir. E-ihracat yapan firmalar bu anlaşma çerçevesinde ürünlerini indirimli olarak kargolayabilirler. Çinli e-ihracat siteleri söz konusu anlaşma sayesinde tüm dünyaya ücretsiz kargolama yapabilmekteler. Kurulabilecek bir organize lojistik merkezi ile de toplu kargo anlaşması sağlanarak bu maliyet düşürülebilir.

5) ÖDEME SİSTEMLERİ

Her ülkenin kendine özgü olan ödeme sistemleri, sınır ötesi alışverişteki en önemli problemlerden biri. Dünyadaki popüler çevrimiçi ödeme sistemlerinden biri olan Paypal’ın Türkiye’de lisansının iptal edilmesiyle başlayan ödeme problemi devam ediyor. Biz Ticimax olarak bu sorunu mevcut e-ihracat modüllerimizle aşabiliyoruz. Türkiye’deki lisanslı ödeme kuruluşlarının birçoğu da yurtdışından ödeme alabiliyor. Bunun dışında şirketler banka sanal poslarını da yurtdışı çekimlerine ve yabancı para birimlerine çekime açtırabiliyorlar. Ancak burada dolandırıcılıklara karşı 3D Secure çok önemli, kesinlikle sanal pos kullanacak işletmelerin yurtdışı çekimleri için hatta yurtiçi çekimleri için bile 3D Secure hizmetini almaları gerekiyor. Ülkelerin kendine göre ödeme sistemleri oluyor. İş Bankası bunların hemen hepsiyle anlaşmalı. Ciropay, alipay, trustpay, sofort, mybank, bankcontact, entercash, eps, ideal ve safetypay gibi ödeme sistemleri üzerinden müşterinin yurtdışı satış ödemelerini alabiliyor.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz