E-İHRACATTA B2B YOL HARİTASI

0
375

E-ticaret siteniz üzerinden dünyaya açılmak, ithalatçı firmalarla temasa geçmek, B2B (firmadan firmaya) ihracat yapmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Öyleyse bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

E-ihracat yapmak için önünüzde, global pazar yerlerine entegre olmaktan, hedef ülkelerdeki ithalatçı firmaları bulmaya kadar, tamamlanması gereken birçok iş bulunuyor. Tabi yola çıkmadan önce internet vitrininize şöyle bir çeki düzen vermelisiniz. Dünyanın öteki ucundaki bir ithalatçının firmanızı güvenilir bulması için, öncelikle sağlam bir altyapıya sahip kaliteli bir web siteniz olmak zorunda. E-ihracat doğası gereği teknolojik bir iş olduğundan dolayı, teknik zayıflıklar hemen karşı tarafın gözüne batacak ve sizi güvenilmez, iş bilmez biri olarak etiketlemesine neden olacaktır.

B2B PLATFORMLAR

Vitrininizi kontrol ettiniz, kendinizden eminsiniz, öyleyse şimdi diğer aşamalara geçebiliriz. E-ihracat dendiğinde akıllara ilk olarak global pazaryerleri geliyor. Alibaba, Amazon, E-bay gibi B2C (son tüketiciyi hedefleyen) global pazaryerlerine ürünlerinizi koyabilirsiniz elbette. Ancak hedefiniz ihracatta büyümek ise bakış açınızı değiştirmeniz gerek. E-ihracata uygun, kaliteli bir altyapıya sahip web sitesi oluşturmak ve hedef ülke odaklı Google, Facebook, Instagram reklamı yapmak, size çok daha fazla geri dönüş sağlayacaktır. B2B (firmadan firmaya) ihracat yapmak, dünyanın dört bir yanındaki ithalatçılara ulaşmak için ise; Tradekey, Indiamart, ecplaza, thomasnet, kompass, ec21, diytrade, europages, made-in-china, ecvv, globalsources, busytrade, tradeindia gibi e-ihracat platformlarını kullanabilirsiniz. Bu platformlara firma bilgilerinizi ve numunelerinizi koyarak ithalatçı firmalara kendinizi tanıtabilirsiniz.

GTİP NUMARASI

Bu arada online ihracata başlamanız için ihraç edeceğiniz ürünün Gtip (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) numarasını da öğrenmeniz gerekiyor. Bu, dış ticaret işlemlerinde ürünlere verilen bir numaradır. Gümrük müşavirinize sorarak öğrenebileceğiniz gibi, tuik.gov.tr sitesinden de öğrenebilirsiniz. Gtip numarasını öğrendikten sonra sıra hedef pazarların belirlenmesine geldi. Önceliği elinizdeki ürünü en çok ithal eden ülkelere vermelisiniz. Bunu yaparken yakın bir ülke olmasına da özen göstermelisiniz. Böylece lojistik giderlerinizi düşürerek müşteriye daha rekabetçi fiyatlar sunabilirsiniz. İhracat hedef pazarının belirlenmesinde kullanabileceğiniz en önemli site Birleşmiş Milletler çatısı altındaki trademap.org sitesidir. Buradan söz konusu ürünün ülkelere göre pazarıyla alakalı detaylı istatistiklere ulaşabilirsiniz.

HEDEF PAZAR BELİRLEME

Ülkeyi belirledikten sonra sıra o ülkelerdeki ithalatçı firmaları bulmaya geldi. Musaviredanisin.ekonomi.gov.tr sitesi üzerinden seçmiş olduğunuz hedef pazardaki firmaların listesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, site üzerinden hangi ülke hakkında bilgi almak istiyorsanız o ülkeyi seçmek ve ihraç etmek istediğiniz ürün grubunu tanıtan kısa bir açıklama yazmak. Açıklama bölümüne Gtip numarasını yazmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Hedef pazar araştırması için kullandığınız trademap.org sitesinden de güncel ithalatçı firmaları bulabilirsiniz.

KONŞİMENTO BİLGİLERİ

Bazı ülkeler özellikle deniz yolu ile yapılan ithalatlara ait konşimento bilgilerini paylaşırlar. Bu bilgileri alıp işledikten sonra ihracatçı firmaların faydasına sunan siteler de mevcuttur. Bu tür sitelere üye olarak hangi firmaların hangi firmalara mal sattığını görebilirsiniz. Bu tür sitelere örnek vermek gerekirse en başta Tradeinfo365.com’u sayabiliriz. ABD, Kanada, İngiltere, Güney Kore, Kolombiya, Arjantin, Şili, Rusya, Ukrayna, Peru ve Pakistan gibi ülkeler bazında ürün, ithalatçı ve ihracatçıları aramanıza olanak sağlar. Piers.com ve importgenius.com gibi sitelerden de faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz