E-POSTA PAZARLAMASI NASIL YAPILIR?

0
378

Doğrudan pazarlama yöntemi olarak hala popülerliğini koruyan E-posta pazarlaması, e-ticaret firmaları için de detayları bilinmesi gereken bir metottur.

Yüksek geri dönüş oranına sahiptir çünkü marka ve ürününüze daha önceden ilgi göstermiş bir kitleyi doğrudan hedeflemiş olursunuz. Yani sizinle ve ürünlerinizle zaten ilgilenmekte olan müşterilerinize, arada bülten göndererek kendinizi de hatırlatmış olursunuz. Başarılı bir e-posta pazarlaması için üye listesi hazırlanması kadar listenin güncel tutulması ve doğru içeriğin doğru müşterilere iletilmesi de önemlidir. Bu konuda veri güvenliği gibi yasal düzenlemelere uymak da kritiktir.

E-posta pazarlaması ile, markanız ile ilgili haber vermekten sepette kalan ürünü hatırlatmaya, yeni gelen ürününüzün bilgisini vermekten uzun zamandır sitenize uğramamış müşterilerinize kampanya haberleriyle yeniden ulaşmaya kadar çok farklı amaca yönelik gönderimler yapabilirsiniz. Elbette gönderimleriniz bıktıracak kadar sık olmamalıdır. Psikolojik testler gösteriyor ki, bir şeye devamı maruz kalan bir insan o şeyi bir noktadan sonra hiç fark etmemeye başlıyor. O nedenle sürekli müşterilerinizin e-posta kurusunda olmanız hem bıktırıcı bir etki yapacak, hem de artık fark edilmemenize neden olacaktır. E-posta pazarlaması için en önemli unsur, izin alınmış bir listeye gönderim yapılmasıdır. Çünkü izinsiz veya satın alınmış listelere yapılan gönderimler sizi istenmeyen gönderici (spam sender) konumuna sokarak tüm e-posta pazarlama operasyonunuzun durmasına neden olabilir.

İstatistiklere göre insanların iş yeri dışında yüzde 70’i TV seyrederken, yüzde 52’si yataktayken, yüzde 50’si tatilde, yüzde 43’ü telefonda konuşurken, yüzde 42’si tuvalette, yüzde 18’i de araç kullanırken e-postalarına bakıyor. Sepette kalan ürünler için gönderilen hatırlatma e-postalarının açılma oranı ise yüzde 40. Alışveriş yaptıkları markadan ayda en az 1 defa e-posta almak isteyen tüketicilerin oranı da yüzde 86.

E-posta pazarlaması yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri sıralayacak olursak, ziyaretçi analizi, kayıt formu ve bülten şablonu gibi adımları sayabiliriz.

ZİYARETÇİ ANALİZİ

Ziyaretçilerinizin hangi kaynaklardan sitenizi buldukları, hangi sayfalara, ürünlere baktıkları, neler satın aldıkları veya hangi ürünü sepete eklemelerine rağmen satın almadıklarını analiz etmelisiniz. Bunların yanı sıra ziyaretçilerinizin yaş, cinsiyet ve yaşadıkları şehir gibi temel bilgilerini de veri tabanınızda analiz etmelisiniz. Tüm bu veriler ışığında doğru e-postayı doğru kişiye gönderebilirsiniz. Mesela genç kadınların ilgisini çekecek ürünleri orta yaşlı erkeklere göndermezsiniz.

E-BÜLTEN KAYIT FORMU

Her e-ticaret sitesinde mutlaka e-bülten kayıt formu bulunmalıdır. Bu formlar sayesinde müşterilerinize ilişkin bilgileri toparlayabilirsiniz. Yalnız insanları bezdirecek kadar karmaşık ve uzun formlar kullanmayın. Detaylı bilgi istemeyin. E-posta adresi ve isim soy isim, yaşadığı şehir, yaş, cinsiyet gibi temel bilgiler yeterli olacaktır.

E-BÜLTEN ŞABLONU

Verileri topladıktan sonra artık uygun kişilere uygun eposta gönderimi yapabilirsiniz. Kurumsal kimlikten ödün vermeden, e-posta pazarlaması standartlarına uygun göze hoş gelen tasarımlar tercih etmelisiniz. Bültenlerin kolay okunabilir olması ve gözü yormamasına dikkat etmelisiniz.

E-POSTA PAZARLAMASI YAPARKEN DİKKAT EDİLECEKLER

– E-posta konu satırı için seçilecek sözcükler, satırda bulunan kelime sayısı, kullanılan sembol ve noktalama işaretleri mail pazarlama kampanyasının başarısına doğrudan etki eder. Son zamanlarda artan emoji kullanımını e-mail konu satırı yazarken göz önünde bulundurmakta da fayda var. Konu satırını kısa tutun. Okunamayan ve karmaşık cümle yapılarıyla oluşturulan konu satırları hedef kitleyi etkilemez. Az ama öz mantığı tercih edilmelidir. Konu satırının 40 karakterin altında olması ve yedi kelimeyi geçmemesi gerekir.

– E-posta tanım (description) kısmında gerçekten e-postanızın ne ile ilgili olduğunu kısaca anlatın. Tek cümle ile satış yapmaya çalışmayın. E-postanızın istenmeyen posta (spam) filtrelerine takılmaması için size e-posta gönderim izni vermiş kullanıcılara e-posta gönderin.

– Kullanıcılar mail adreslerini değiştirebilirler. Listenizde yer alan e-posta adreslerini düzenli olarak kontrol ederek listenizi güncel tutun. Yaptığınız gönderim sonunda, kullanıcıların hangi işlemleri yaptığını, hangi resimlere ve bağlantılara tıkladığını düzenli olarak kontrol edin.

– Agresif bir şekilde satışa odaklı oluşturulan konu satırları genellikle spam filtrelerine takılır. Çünkü burada kullanılan bazı kelimeler genellikle filtrelerde bulunur. “Şimdi satın alın”, “Hemen Al”, “Bedava”, “Ücretsiz” gibi kelimelerin yanı sıra yoğun kullanılan ünlem işaretleri de mailin spam filtresine takılmasına neden olur.

– Subdomain kullanmalısınız. Ciddi anlamda e-posta pazarlama yapmak istiyorsanız bu gönderiler için özel bir subdomain belirlemeniz kendi gönderici skorunuzu yani IP itibarınızı (IP reputation) oluşturmada oldukça önemlidir. Örneğin iletisim@mailgraf.com yerine ebulten@e.mailgraf.com

– Kurumsal e-posta şablonunuz olmalı. Yine global ve büyük şirketlerden örnek verecek olursak, gönderilen şablonların şablon iskeleti bellidir. Sadece her gönderiye özel olacak şekilde şablon üzerinde bazı ürün resimleri, yazılar değişmektedir. Sürekli şablon değiştirmeniz müşterinizin kafasını karıştırabilir.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz