E-TİCARET VE İÇERİK PAZARLAMA

0
222

Pazarlama dünyasında en sık duyulan sözlerden biri; “İçerik kraldır” cümlesi olabilir. İçerik pazarlaması ise başlangıçta kurumsal firmaların kullandığı bir yöntem iken, günümüzde hemen her kademeden firmanın ilgi gösterdiği bir yöntem. Peki içerik pazarlaması nedir ve neden önemlidir? İçerik pazarlaması nasıl yapılabilir?

Birçok kaynağa göre içerik pazarlaması yeni nesil dijital iletişim ve pazarlama sürecidir. Ancak bu yeni trend denilen pazarlama dalının tarihi aslında 1895 yıllarında tarım makineleri üreticisi John Deere markasının “Furrow” adlı tarım dergisini yayınlamasına kadar gider. İçerik pazarlaması son dönemlerde moda olsa da, aslında yeni bir şey değil. Sosyal medya ve internet kullanımının hayatımızda önemli yer tutmaya başlaması ile gelişime daha açık hale geldi sadece.

Reklamcılık tarihinin gurularından Howard Gossage, “İnsanlar reklamları okumaz. İnsanlar sadece ilgilerini çeken şeyleri okur ve ilginç gelen şey bazen bir reklam olur” demişti. Gossage burada aslında reklamın ilginç olmasından çok müşteri ile paylaşılan içeriğin önemine dikkat çekmek istemişti. Artan rekabet ortamı ile ürün ve hizmet kalitelerinin birbirine çok yaklaştığı günümüzde, müşterilerle bağ kurmak açısından içerik pazarlamanın önemi daha da öne çıkmış görünüyor. Örneğin bitkisel, organik ürünler satan bir site iseniz, hem siteniz hem de sosyal medya hesaplarınız üzerinden sağlıklı beslenmek, gıdaların faydaları ve şifalı bitkilerle ilgili içerikler paylaşmanız, size prestij kazandıracaktır. Unutmayın, paylaştığınız içerikler sisin satışını yaptığınız ürünler olmak zorunda değil. Siz bu içerik paylaşımlarınızla, müşterinize bu alana hakim olduğunuzu, bilgi sahibi olduğunuzu gösterirsiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz saygınlık, satış rakamlarınıza da pozitif katkı sunacaktır. İçerik pazarlaması, müşteriye reklamınızı anons etmek değil, onunla oturup sohbet etmek gibidir. İçerik pazarlaması, işe yaramaktır. Bu anlamda özellikle bloglar içerik pazarlama stratejileri açısından önemlidir.

Blog, içerik pazarlamasının en güçlü araçlarından biridir. Sektörünüzle alakalı güncel haberleri, ürünleriniz hakkında bilgileri ve deneyimlerinizi blog sayfanızda paylaşabilirsiniz. Blog kullanarak web sitenize trafik çekebilir, arama motoru sıralamanızı iyileştirebilir, marka bilinirliğinizi arttırabilir ve daha iyi bir müşteri deneyimi yaratabilirsiniz. İyi yazılmış, faydalı içerikler üretmek e-ticaret siteniz için oldukça önemlidir. Bloğunuzda her gün paylaşacağınız içerikler, e-ticaret sitenizin performansını güçlendirecek ve dönüşümleri arttırmanız yolunda size destekleyici bir kuvvet olacaktır. Blog aynı zamanda müşterileriniz için bir rehber olacak ve ürünleriniz, ürünlerinizin kullanımı, avantajları ve diğer pek çok faydalı bilgi edineceklerdir. Ticimax Blog Modülü ile, blog yönetiminizi e-ticaret sitenizin içinden yapmanız mümkündür. İçerik türünüze göre farklı kategoriler açabilir, açtığınız her kategori için içerikler ekleyebilir ve eklediğiniz içerikleri silebilir ya da yeniden düzenleyebilirsiniz.

İçerik pazarlamasında kaçınılması gereken en önemli şey, satış amacı gütmektir. Satış odaklı bir çalışma ancak reklam olabilir, içerik pazarlamasının amacı fayda yaratarak marka güvenilirliği yaratmaktır. İçeriğiniz, ziyaretçilerinizde ve müşterilerinizde yorum yapma, hatta sosyal medya hesaplarından paylaşma isteği uyandıracak konu başlıklarında olmalıdır. Örneğin eğer elbise satan bir siteyseniz, bir stil danışmanıyla veya uzman bir editör ile anlaşarak, “Balık etliler için en uygun elbise modelleri nelerdir?” türünden içerikler paylaşabilirsiniz. Ya da pet shop malzemeleri satan bir site iseniz, sitenizdeki blog üzerinden köpek eğitimi ya da kedilerle anlaşma yolları gibi konularda yazılar, videolar üretip yayınlayabilirsiniz. Bu tür içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınız üzerinden de paylaşmalısınız. Ayrıca bir e-posta grubunuz varsa, içeriklerinizi buradan da paylaşabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Enstitüsü kurucusu Amerikalı Joe Pulizzi’nin tanımı ile “İçerikle pazarlama, net olarak tanımlanmış ve doğru anlaşılmış hedef kitleyi kârlı müşteri hareketi yaratma hedefiyle etkilemek, çekmek, bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan pazarlama tekniğidir.” İçerik pazarlaması diğer dijital pazarlama yöntemlerinin aksine, mevcut müşteri kitlesinin ihtiyacı olan bilgiyi sunarak sürece katılmalarını ve yeni ihtiyaçlar oluşturarak hedef kitlenin markanın ürünlerine yönelimini sağlamayı amaçlar. Pazara yepyeni bir ürünle girdiğinizde, içerik pazarlaması stratejisi ile kişilerin hiç aklında yokken o ürünü bir ihtiyaç haline getirerek talep edilen ürün olarak konumlandırabilirsiniz. İstatistiklere göre 10 tüketiciden 7’si okudukları makaleleri, izledikleri video ve görsel içerikleri geleneksel reklamlara tercih ediyorlar. Influencer pazarlama, yani sosyal medyada etkin hesaplar üzerinden ürünlerinizin tanıtımını da yine içerik pazarlama tarzını kullanarak yaptırabilirsiniz. Fenomen olan hesapların bir ürünü kullanıp, faydalarını, hangi ihtiyaca çözüm yarattığını anlatması da bir tür içerik pazarlama sayılabilir. Burada önemli olan paylaşımın reklam kokmaması, doğal olmasıdır.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz