E-Ticaretin Geleceği İki Saatte Teslimat

0
416

E-ticaretin yaygınlaştığı pazarlarda rekabet gücünü artırmanın yolu müşteriye aynı gün teslimat gibi ek seçenekler sunmaktan geçiyor. E-ticaret devi Amazon da Amerika’da siparişten bir saat sonra eve teslimat gibi ilk bakışta kulağa rüya gibi gelen bir uygulama başlattı.

Ek ücret karşılığında bir saat içinde eve teslimat uygulamasının Türkiye’ye hemen gelmesini beklemek zor. Ancak, küçük kargolar için kurye ile iki saat içinde teslimat garantisi veren e-ticaret şirketlerinin Türkiye’de öne çıkacağı kesin. Neden derseniz…

Gençler ürünü hemen istiyor

Örneğin, Kanada’da Shoes.com şirketi 20 dolar ek ücret karşılığında evlere iki saatte ayakkabı teslimat hizmetini başlattı.

Elbette şirketler hızlı teslimatta artan maliyetleri karşılamak için ek ücret alıyor. Aynı zamanda gün içinde sadece mesai saati içinde sipariş veren ve mesai bitmeden iki saat içinde teslim edilebilecek ürünlere bu imkanı tanıyor. Bu bağlamda Shoes.com hafta içi saat 16:00’ya kadar verilen siparişlerde iki saat içinde teslimat yapıyor.

Şimdilik Vancouver ile Toronto’da başlayan hizmet yıl sonuna kadar Calgary, Edmonton, Montreal ve Ottawa’yı da kapsayacak. Shoes.com CEO Roger Handy konuyla ilgili açıklamasında şunları söylüyor: “Online sipariş veriyorsam ürünü bugün veya yarın teslim almam üç gün sonra teslim almaktan iyidir. Genç tüketicilerin bu şekilde istediğini görüyoruz. Pazarın önemli bir kısmı kısa sürede teslimat istiyor.”

 

Kargo şirketlerinin geleceği teslimat kalitesinde yatıyor

Yurt dışında devlet posta şirketleri ve özel kargo şirketleri e-ticarete özel uygulamalar başlattı bile. Biz de kargo şirketleri e-ticaret ürünlerinin sağlam olarak ve gecikmeden teslim edilmesine pek önem vermezken yurt dışında lojistik şirketleri teslimat kalitesiyle rekabet ediyor.

Nitekim internetin yaygınlaşmasıyla birlikte Canada Post’un posta gönderimleri azalınca Crown şirketi e-ticaret sitelerine hizmet etmeye başladı ve 2013 yılında başlıca e-ticaret şirketleriyle anlaşarak Kanada’da aynı gün adrese teslimat uygulamasına geçti. Şu anda Toronto’da bu hizmeti Akşama Teslim adıyla Best Buy sunuyor. Saat 11:00’den önce veriler siparişler 17:00-21:00 arasında teslim ediliyor.

E-ticarette rekabetin yolu teslimat kalitesinden geçiyor

Ontario, London’daki Western Üniversitesi Ivey İşletme Fakültesi pazarlama doçenti Kersi Antia Kanada’daki e-ticaret sitelerinin müşteri kapmak için teslimat kalitesinde rekabet etmeye başladıklarını söyledi:

“Şirketlerin en büyük rekabet alanlarından biri de a) teslimat kolaylığı veya b) hızlı teslimat imkanı sağlamak. Hatta mümkünse ikisini birden yapmak.”

Ücretsiz teslimat ve gel-al seçeneklerini tercih edenler de var

Kanada Perakendeciler Kurulu Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael LeBlanc hızlı teslimatın bile tek başına yetmediği bir döneme girdiğimizi söylüyor. Örneğin müşteriler aynı gün teslimat ve iki saat içinde teslimat yerine, ertesi gün ücretsiz teslimat veya depoya arabayla gel, kendin al seçeneklerini de değerlendiriyor.

Bu da e-ticaret şirketlerinin rekabet etmek için müşteri tabanını, rakiplerinin bölgede sunduğu seçenekleri ve kendi maliyetlerini iyi değerlendirmesi gerektiğini gösteriyor. LeBlanc bunun pazarda çok faktörlü rekabet yarattığını söylüyor:

iki saatte teslim 2

 

Herkesin haddi değil

“Bazen müşteri bir şeyi hemen istiyor, bazen de ücretsiz olarak hangi gün getirirseniz o güne razı oluyor. Bütün bunlar müşterinin o an için hızlı teslim ek ücretini ödemeye istekli olup olmadığına bağlı.”

“Aynı gün teslimat önemli ama bunun sektörü ne kadar değiştireceğini zaman içinde göreceğiz. Öncelikle kendinize şunu sormanız lazım: Perakendeci olarak aynı gün teslimat yapacak gücünüz var mı? Bu da önemli bir konu.”

Araştırma verileri ne söylüyor?

UPS’in ABD’de yaptığı kurye ile alışveriş anketinde müşterinin farklı perakendecileri tercih etmesinin asıl nedeninin hızlı teslimat olmadığı ortaya çıktı. 5000 kişiyle yapılan ankette hızlı teslimat ürün seçenekleri, ürün bilgileri ve şirket itibarinden sonra alışveriş faktörü olarak 4. sırada geliyor. Hatta katılımcıların yüzde 77’sine göre teslimatta en önemli faktör ücretsiz teslimat.

Peki ya hızlı tüketim malları?

Amazon Fresh örneğinde gördüğümüz gibi kasaptan et, manavdan sebze-meyve, çiçekçiden çiçek ve fırından ekmek satın almak söz konusu olduğunda (buna lüks çikolata da dahil) işin rengi değişiyor, hızlı teslimat kritik hale geliyor.

iki saatte teslim 4

 

Ek teslimat seçenekleri

Canada Post şu anda postane müdürlüklerinden ürün teslimatı seçeneği de sunuyor. Böylece müşteriler 3 dolar ek ücret ödeyerek ürünü arabalarıyla gelip alabiliyor. Ancak postane müdürlükleri daha başlangıç. Yakında e-ticaret teslimatları boş arsalar gibi postane dışı mekanlarda da yapılacak. Bunun için küçük yerel depolar kullanılacak.

E-ticaretin yakın geleceğinde her mahallenin en az bir ürün teslimat noktası olacak. Hatta 2-3 kg’lık hafif paketleri insansız hava araçları (dronlar) bu alanlara helikopter gibi inerek bırakacaklar. Bu da arabayla gel sistemine ek seçenek sunacak. Dron teslimatları hızlı teslimat kavramanı baştan tanımlayacak.

Bu tür güvenli teslim noktaları kuryeleri evine çağırmak istemeyen ama ürünü evine yakın yerden almak isteyen ailelere de ek güvenlik seçenekleri sunacak. Mahalle teslimat noktaları kargo göndermek isteyen müşteriye ve elişi ürünlerini kişisel e-ticaret sitesinden satan küçük işletme sahiplerine de ek seçenekler sağlayacak. Ürünlerini mahalleden uzaklaşmadan postaya verebilecekler.

Türkiye’de durum kızışıyor

Türkiye’deki en büyük sorunlardan birinin de kargo teslimat kalitesi. Genellikle şirketler bunu İstanbul’da hızlı teslimat için ek ücret karşılığında kendi kuryeleri ile çözmeye çalışıyorlar. Anadolu’da ve standart teslimatta ise kargo şirketleriyle anlaşıyorlar; ama bu çikolata gibi özel ürünlerde malın bozulmadan teslim edilmesinde problem yaratabiliyor.

Yine de Türkiye’deki e-ticaret siteleri de bu sorunu zamanla çözecek. Zaten rekabet etmek ve ayakta kalmak için çözmek zorundalar ama işin ilginci bu mantık lojistik sektörü için de geçerli: Kargo şirketleri de insanların birbirine e-posta attığı günümüz mobil internet dünyasında ancak e-ticaret teslimatlarında kaliteyi yakalayarak ayakta kalabilirler.

 

 

Kaynak : EticaretMag

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz