E-ticaretin Gelişimi Raporu Açıklandı

0
289

Deloitte Digital işbirliği ile hazırlanan “E-Ticaretin Gelişimi, Sınırların Aşılması ve Yeni Normlar: 2019” raporu açıklandı.

Raporun sunumu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve Dijital Dönüşüm Yuvarlak Masası Eşbaşkanı Serkan Sevim’in konuşması ile başladı.

 “2019 yılı itibariyle B2C olarak yaklaşık 3,5 trilyon dolara erişmesi öngörülen küresel e-ticaret pazarında, Çin ve ABD’nin açık ara başı çektiğini belirten Kaslowski açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemiz küresel e-ticaret pastası içinde henüz hatırı sayılır bir paya sahip olmasa da önemli bir potansiyeli barındırıyor. Genç ve dinamik nüfus, bireysel internet penetrasyonu, mobil geniş bant aboneliklerindeki artış ve coğrafi konumun getirdiği bölgesel olabilme avantajı e-ticarette önümüzü açan belli başlı unsurlar. E-ticaret ile ilgili atacağımız adımlarla marka ve ürünlerimizin dünya çapında bilinirliğini, pazar payını ve e-ihracatını artırmalıyız. E-ihracat özellikle KOBİ’lerin küresel değer zincirlerine ve uluslararası pazarlara daha fazla katılabilmesini sağlıyor. Türkiye’nin 2018-2020 dönemi E-ihracat Strateji ve Eylem Planının tam anlamıyla hayata geçmesi büyük önem taşıyor.

Bunun yanında, genç nesillerin potansiyelini, yazılım ve uygulama geliştirme alanlarında da hayata geçirebilmeliyiz. Dijital okuryazarlığın artırılmasının yanı sıra dijital dönüşüm için bilgi teknolojileri alanında nitelikli insan kaynağını yetiştirmemiz ve beyin göçünü tersine çevirmemiz gerekiyor. E-ticaret gerek ürettiği katma değer ve kayıtlı ekonomiyi büyütmesi, gerekse Türkiye’nin küresel ticaret hacmini artıran yönüyle ülkemizde stratejik önemi giderek artan bir sektör. Sektörün gelişimine yönelik gerekli adımların, kamunun ve sektörün işbirliği ve istişaresiyle hayata geçirilmesini çok önemli görüyoruz”.

Veriden nasıl yararlanacağımız konusunda doğru stratejileri oluşturabilmenin önemine değinen Sevim ise şunları aktardı:

“E-ticaretin gelişimi için önümüze çıkan fırsatların değerlendirilebilmesi için belirleyici konumdadır. İnternete bağlı akıllı cihazlar çok büyük miktarda veri üretiyor. Bu verilerin işlenmesinde yapay zeka araçlarının kullanımı da başlıyor. Müşteriler ile firmalar arasındaki etkileşimde yeni ve kişiselleştirilmiş hizmetlerin önü açılıyor. Farklı kanallarda hareket eden müşteriyi doğru tespit edebilmek, kanal bazlı etkinliği doğru ölçebilmek için gerekli veri altyapılarının kurulması gerekiyor. Firmaların veri analitiği konusunda insan kaynağı ve altyapısal yetkinliklerini artırmaları büyük avantaj oluşturacaktır. Hızlı gelişen dünyada bu alanda yetkin gençleri bulamıyorsak şirketler olarak yetiştirmemiz, eğitim için dijital eğitim kanallarını kullanmamız gerekmektedir.”

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz