E-TİCARETTE 1 SANİYE GECİKME BİLE ÖNEMLİ

0
219

Muhteşem Cuma, Efsane Cuma gibi farklı isimlerle de adlandırılan “Black Friday”, fiziksel mağazalarda olduğu gibi, sanal dünyada da ticareti hareketlendiriyor. E-ticaret sitelerinin trafiği 2017 Black Friday’inde yüzde 160 oranında artarken, 2018’de yüzde 850’ye varan oranlarda artış kaydedildi. Bu yoğunluk, e-ticarette altyapı ve hızın önemini bir kez daha hatırlattı.

1 SANİYE BİLE ÖNEMLİ

E-ticarette sitelerin yüklenme hızı satışlar açısından çok büyük önem taşıyor. Araştırmalara göre, ziyaretçilerin yüzde 46’sı, yavaş çalışan bir internet sitesini tekrar ziyaret etmeyeceğini söylüyor. Site performansında meydana gelen 1 saniyelik gecikme, satışa dönme oranını yüzde 7, sayfa görüntülenme oranını yüzde 11, müşteri memnuniyetini ise yüzde 16 düşürüyor. Ayrıca mobilden alışveriş yapan müşterilerin yüzde 53’ü, 3 saniyeden fazla süren yüklemelerde alışverişi yarıda bırakıyor. Tüm bunlar, e-ticaret sitesinin altyapı kalitesinin kritik önemde olduğunu gösteriyor.

İndirimleri takip eden tüketicilerin bir günlük alışveriş çılgınlığı, lüks segmentte tekstil ürünü satışı yapan sitelerin trafiğini ise yüzde 600’lere yaklaşan oranlarda artırdı. Özellikle beyaz eşya, dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği başlıklarında ciddi artışlar yaşandı. Doların artışı ile birlikte ithal malların fiyatlarının yükselmesine karşılık Black Friday’de yapılan indirimler, talebin adeta patlama yapmasına neden oldu. Online kuyumculara da ilgi arttı. Online kuyumda artış yüzde 70’e yaklaştı. Oyuncak sektöründeki trafik ise ortalama yüzde 110 oranında arttı. Fiziksel perakendede indirim sağlayan mobil uygulamaların trafiği yüzde 61’lik artış yakaladı.

TRAFİĞİN YÜZDE 60’I ANADOLU’DAN

Müşterilerin yoğun ilgisini çeken son Kara Cuma’da alışverişlerin yüzde 60’dan fazlası Anadolu’dan gerçekleşirken; İstanbul, Ankara ve İzmir, Bursa, Kocaeli’nin ardından en çok alışveriş yapılan 12 il Gaziantep, Antalya, Konya, Adana Mersin, Muğla, Hatay, Tekirdağ, Balıkesir, Manisa, Eskişehir, Diyarbakır oldu. Türkiye’nin ardından Kara Cuma alışverişlerinin en çok yapıldığı ülkeler sırasıyla Azerbaycan, Kıbrıs, Almanya, İngiltere, ABD, Ukrayna ve Rusya oldu.

EN ÇOK TALEP GÖREN ÜRÜNLER

Yılın en avantajlı gününde elektronik ve elektrikli ürünler dışında en fazla tercih edilen ürünler; sinema bileti, bakım kremleri, kitap, temizlik malzemeleri, bebek pedi ve bezleri, çay, online eğitim paketi, tuvalet kağıdı, kedi kumu, motor yağı, diş macunu, parfüm, kol saatleri, giyim ürünleri, kış lastiği oldu.

Elektronik ve elektrikli ürünlerde ise; USB bellek, ütü, şarjlı diş fırçası, oyun konsolu, dizüstü bilgisayar, akıllı saat/bileklik, cep telefonu, kahve makinesi, elektrikli şofben, elektrikli süpürge, tost makinesi, kulaklık ve uydu alıcı en çok talep gören ürünler oldu.

Efsane Cuma’da başı çeken kategoriler, Anne-Bebek Oyuncak, Kitap-Film-Müzik, Sağlık ve Güzellik, Temel Tüketim, Ev Elektroniği ve Beyaz Eşya, Bilgisayar, Cep Telefonu ve Moda olarak gerçekleşti.

Farklı bütçe ve ihtiyaçlara uygun çeşitli daire seçenekleri, otomobil, motosiklet, uçak, jet ski, pizza, hamburger, sinema menüleri ve spor antrenman paketi üyelikleri de büyük ilgi gördü. Yoğun talep sayesinde Kara Cuma’ya özel ürünler büyük sitelerde ilk 6 saatte tükendi.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz