E-TİCARETTE GÜVEN DAMGASI NASIL ALINIR?

0
220

E-ticarette Güven Damgası dönemi başladı. Peki Güven Damgası nedir, nasıl alınır, ne işe yarar?

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verileri, online alışverişçilerin yaklaşık yüzde 25’inin çeşitli sorunlar yaşadığını ortaya koyuyor. Bu sorunların başında da sahte internet sitelerinin yaşattığı mağduriyetler geliyor. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2018’in Aralık ayı itibariyle internetten alışverişte güven damgası uygulaması artık başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından e-ticaret sitelerine güven damgası verilecek. Yeni uygulama ile birlikte Ticaret Bakanlığı online alışveriş sitelerini bir teste tabi tutacak. Testi başarıyla geçen sitelerde ‘güven damgası’ yer alacak. E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunacak bu sembol o sitenin belli başlı güvenlik tedbirlerini almış olduğunu ve güvenilir bir site olduğunu kullanıcılara göstermek amacı ile kullanılacak. Güven damgası uygulaması ile 2019’da online alışverişin perakendedeki payının da artması bekleniyor. Online alışverişte tesis edilen güven ortamı, vatandaşın e-ticaretin avantajlarından faydalanmaya daha istekli olmasını sağlayacaktır.

SİTELER NE YAPACAK?

E-ticaret siteleri Güven Damgası başvurusundan en çok 3 ay önce ve her sene içerisinde en az 1 defa sızma testi yaptırmak zorunda olacak. Kişisel veri ve ödeme bilgileri içeren tüm işlemler SSL ile gerçekleştirilecek. Satılan ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına da sitede yer verilecek. Ayrıca ilgili ürünün kimler tarafından kullanılabileceği ve teknik bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından bu desteğin sağlanacağı da belirtilecek. Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını sağlayan görseller kullanılacak, kargo ve teslim süreleri konusunda bilgilendirme sağlanacak. Tüketicinin şikayet ve taleplerini iletebilmesi için sitede, telefon aracılığı ile ulaşabilecek müşteri hizmetleri bilgisi yer alacak.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Güven Damgası’nı edinmek isteyen e-ticaret firmaları başvurularını GDS’ye (Güven Damgası Sağlayıcıları) www.guvendamgasi.org.tr sitesi üzerinden yapması gerekiyor. Daha sonra Güven Damgası Sağlayıcıları tebliğde belirtilmiş olan şartların varlığını kontrol edecek. Sitedeki eksik maddeler tespit edilir ise ek süre verilecek. Güven Damgası Sağlayıcıları’nın 30 gün içerisinde başvuruyu sonuçlandırmaları gerekiyor. Başvuru olumlu sonuçlanırsa, sitenize Güven Damgası Sağlayıcıları sitesi ile bağlantılı bir sembol yerleştirilecek.

TÜRKİYE’DE E-TİCARET PAZARI NE AŞAMADA?

Tüm iş kollarında etkisini hissettiren dijitalleşme, genç nüfus, internet kullanımının artması gibi etkenlerle, e-ticaret sektörü hızla büyüme kaydediyor. Bununla doğru orantılı olarak 2017 yılında Türkiye’de e-ticaret pazarının yüzde 30 ila yüzde 35 bandında büyüme kaydettiğini, çok kanallı ve online perakende pazarının 23 milyar TL’lik bir hacme ulaştığını görüyoruz. Geçen yıl gerçekleşen büyüme ve gelişimi temel aldığımızda, 2018 yılında da pazarın benzer seviyelerde büyüyeceğini tahmin ediyoruz.  Geçtiğimiz sene online perakendenin toplam perakende içindeki payı yüzde 4.1’e yükselirken önümüzdeki 3-5 senelik vadede bu oranın yaklaşık yüzde 10 bandını yakalayarak dünyadaki gelişmiş ülkelerin ortalamalarına yaklaşması bekleniyor.

E-ticaret Türkiye’de ekonominin itici gücü haline geldi; geleceğe dönük olarak da büyük bir potansiyel taşıyor. TÜBİSAD’ın 2018 e-ticaret raporuna göre, Türkiye’de e-ticaret pazarı 2013-2017 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 32 büyüme elde etti. 2013’te yasal bahis ve seyahat kategorileri de dâhil olmak üzere toplam pazar büyüklüğü 14 milyar TL iken, 2017’ye gelindiğinde 42,2 milyar liralık hacme ulaştı. Öte yandan, perakendenin e-ticaretteki payı da hızlı bir şekilde yükseliyor. Aynı rapora göre, 2012 yılında yüzde 1,7 olan e-ticaretin perakendedeki toplam payı 2017’de yüzde 4,1’e yükseldi. Perakende e-ticaret hacmi 2017’de önceki yıla kıyasla yüzde 31 büyüyerek 23 milyar TL’lik bir pazar haline geldi. Perakende e-ticaretin 2018’i de yüzde 25-30 seviyesinde büyümeyle kapatacağı, e-ticaretin toplam perakendedeki payını yüzde 5’in üzerine taşıyacağı tahmin ediliyor. 2018 sonunda 50 milyar TL’ye ulaşması beklenen e-ticaret artık sadece yurtiçinde değil yurtdışında da şirketler için fırsatlar yaratıyor. Yurtdışında büyümek isteyen şirketler satışa e-ticaretle başlıyor.

E-ihracatın ise toplam ihracat içindeki payı Türkiye’de henüz yüzde 0,3 düzeyinde. Ancak bu oranın 2023 yılına kadar yüzde 5’e çıkacağı öngörülüyor. Bu oran Çin’de şu an için yüzde 30. E-ticarette hedef büyüten birçok büyük perakende şirketi diğer taraftan e-ihracat için de yatırıma hazırlanıyor. 2020 yılına kadar sınır ötesi e-ticaretin dünya genelinde 900 milyar dolara ulaşacağı öngörülmekte. Türkiye’de 2016 rakamlarına göre e-ihracat hacmi 400 Milyon Dolar. Ülkemizde 2,5 Milyondan fazla kayıtlı KOBİ bulunuyor. Bunların çoğu e-ihracat yapabilme potansiyeline sahip.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz