E-TİCARETTE İLETİŞİMİN ÖNEMİ

0
455

E-ticaret sitenizin internette görünür olması için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) vazgeçilmez bir araçtır ancak tek başına yeterli olmaz. Müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle etkili bir iletişim sürdürmek için, onların dilinden iyi anlamanız gerekir. Bunun için de sitenizde neyin ilgi çektiğini, hangi kategorilerin daha çok ziyaret aldığını, rakiplerinizin neler yaptığını takip etmelisiniz. Web sitenize Google Analytics ekleyerek raporlara göz atabilir, ziyaretçilerin web sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini, hangi sayfalarda daha uzun süre kaldığını görebilir ve bunları iyileştirmek için neler yapabileceğinizi değerlendirebilirsiniz. Ürün paylaşımlarınızda kullandığınız anahtar kelimeleri gözden geçirerek işe başlayabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi Google arama motoruna girerek hangi sayfaların çıktığına bakabilir, rakiplerinizin neler paylaştığına göz gezdirebilirsiniz. Belki anahtar kelimelerinizi veya içeriklerinizi güncelleme zamanı gelmiştir.

ONLARLA KONUŞUN

Unutmayın ki sitenizi ziyaret eden her bir kişi, işinizi büyütmek için bir fırsattır. Ne demişler? Müşteri veli nimettir. Bu nedenle web sitenizde müşterilerinizle iletişim kurmanız, onlardan geri bildirim almanız ve yaptığınız işi bu doğrultuda iyileştirmeniz önemlidir. Mesela web sitenize bir iletişim formu ekleyerek, ziyaretçilerinizi işletmeniz hakkında geribildirim sağlamaya teşvik edebilirsiniz. Alışveriş sonrasında anketler göndererek, alışveriş deneyiminden memnun kalıp kalmadıklarını, ne yaparsanız daha mutlu olacaklarını sorabilirsiniz. E-posta pazarlama, bunu yapmanın en iyi yöntemlerinden biridir çünkü hem geri bildirim almanızı, hem de müşterilerinizle güncel bilgiler paylaşmanızı sağlar.

İLETİŞİM KANALLARINI GENİŞLETİN

Mevcut veya potansiyel bir müşteri sizinle iletişime geçmek için size bir e-posta gönderebilir, iletişim formunuzu doldurabilir veya Facebook üzerinden mesaj atabilir. Onları bunu yapmaya teşvik etmek için web sitenizde faydalı bilgiler paylaştığınız bir blog da oluşturabilirsiniz. Blog bağlantısını sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilir, ziyaretçilerinizi bloğunuzu takip etmeye davet edebilirsiniz. Sosyal medya ve e-postayı web sitenize entegre ederek, hedef kitlenizle iletişim kanallarını genişletebilirsiniz. Sizden sadece ürünlerinizle ilgili değil, sektörünüzle alakalı faydalı bilgiler içeren paylaşımlar almak, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz açısından daha güvenilir bir marka olmanızı sağlayacaktır. Reklamlar marka bilinirliği açısından önemlidir ancak güncel kalmak için müşteri yorumları ve ilgili konular hakkında bilgi paylaşımları ile sohbeti devam ettirmek daha samimi bir yoldur.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz