E-TİCARETTE MOBİL UYGULAMA NEDEN ÖNEMLİ?

0
239

Dünya ortalamasına göre Türk kullanıcılar mobildeki e-ticaret reklamlarına masaüstüne kıyasla daha fazla tıklıyor. Mobil reklamların tık ortalaması yüzde 46. IAB Türkiye’nin açıkladığı rakamlara göre mobil reklam yatırımları ülkemizde son bir yılda ciddi bir artış gösteriş durumda. E-ticaret gelirlerinin önemli bir bölümü mobil uygulamalar üzerinden elde ediyor. Türkiye’de mobilin e-ticaretteki payının 2021 yılında yüzde 49’a çıkması bekleniyor.

UYGULAMA 3 KAT FAZLA SATTIRIYOR

Uygulama pazarında şirketleri çok önemli gelir fırsatları bekliyor. ABD pazarında mobil satışların yüzde 71’i uygulama içerisinden gelirken, Nielsen verilerine göre ayda 30 saatimizi uygulamalar içerisinde harcıyoruz. Bununla birlikte uygulama kullanıcıları diğer mobil kullanıcılardan çok daha fazla ürün araması gerçekleştirirken, alışveriş sepetlerine daha fazla ürün atıyor ve daha fazla satın alma gerçekleştiriyor. Uygulama içerisindeki ürün sayfasının görüntülenme ve satın alma oranı, ortalama bir mobil kullanıcıdan 3 kat daha fazla.

KİŞİSEL REKLAMIN ÖNEMİ

Bu da derin öğrenme ve yapay zeka teknolojileri kullanarak mobil uygulama içinde kişisel reklamların önemini ortaya koyuyor. Mutlaka mobil uygulamanız üzerinden kişiye özel kampanyalar yapmalı, müşterilerinizin alışveriş tercihlerine göre onlara tavsiyelerde bulunmalısınız. Bir akıllı telefon kullanıcısı günde ortalama 200 kez telefonuna bakıyor. Ticaretin de bu doğrultuda ilerlemesi kaçınılmaz. Artık e-ticaret tüketiciye dair anlık toplanan veri yığını içinden gelecek öngörüsü yapabilen algoritmalarla şekilleniyor. Gelecekten kasıt bir gün, bir saat hatta bir dakika sonrası bile olabiliyor. Hatta artık öngörü kavramı yerini ‘an-görü’ye bırakmaya başladı. Tüketici verilerinden sonuçlar çıkarmamızı sağlayan algoritmalar neredeyse saniyelerle yarışıyor. Veri madenciliği, e-ticarette operasyon verimliliğini arttırmanın ve yola devam edebilmenin vazgeçilmez unsurlarından biri. Büyük veri değil artık herhangi bir veri anlık olarak kullanılabiliyor.

Örneğin internetten 1 beden yeni doğan bebek bezi alan ya da arayan birinin sosyal medya hesaplarında bir dakika içinde bebek bezi reklamları ve bebekle ilgili reklamlar gösterilebiliyor. 5 ay sonra da 5 aylık bebeğe uygun ürünler gösterilebiliyor otomatik olarak. Bu çerçevede mobil uygulamalarınız içinde kullanıcı alışkanlıklarına göre kişiye özel reklamlar çıkılması oldukça önemli. Artık eskisi gibi push (itici) reklamlar değil tüketicinin tahmini ihtiyaçlarına yönelik pull (çekici) reklamlar ön planda. Kampanyalardan sadece ilgili olabilecek kişilere haber veriliyor. Kişinin alışverişleri, alışkanlıkları, sosyal medya beğenileri, kredibilitesi, kredi kartı ödemeleri gibi yüz binlerce bilgi veri havuzunda işlenebiliyor.

Kişiye özel dijital pazarlama çözümleri müşterilerin ziyaret sırasında davranışlarını analiz ederek kişiye özel ürün ve teklifler sunmayı mümkün kılıyor. Çünkü satışları arttırmanın ve büyümenin ilk kuralı müşteriyi daha iyi tanımak. İyi bir e-ticaret altyapısı kullanarak, siz de müşterinin neye ilgi duyduğunu ve ne beklediğini gerçek verilere dayalı analizlerle görebilirsiniz. Böylelikle ziyaretçiler için daha kişisel bir deneyim tasarlayabilirsiniz. Alışveriş ve arama tercihlerine bakarak örneğin bir müşterinin sporla ilgilendiğini tanımlayabilir ve onun üzerinden sporculara özel tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz