E-TİCARETTE SATIŞA ENGEL 4 SORUN

0
504

E-ticaret sitenizi açtınız, gerekli entegrasyonları yaptınız, ürünlerinize de güveniyorsunuz fakat umduğunuz satışları yapamıyorsanız, gözden kaçırdığınız bir şeyler olabilir. İşte e-ticaret sitenizde satış yapmanıza engel olabilecek 4 şey…

ÖZENSİZ PAYLAŞIMLAR

Vitrin çağında yaşıyoruz. Çoğu zaman bir ürünün kendisinden ziyade nasıl sunulduğu önemli. E-ticarette de sunum çok çok önemli. Dokunmadan yapılacak bir alışverişte görseller çok kıymetli. Ürünün her açıdan profesyonel fotoğrafının olması ve ürün hakkında detaylı bilgi verilmesi, olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu aşamada özenli değilseniz, müşterinin kafasında soru işaretleri oluşmasına yol açar ve sonuç olarak müşteriyi kaybedersiniz.

EKSİK BİLGİ

Hakkınızda bölümü ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı sayfa son derece önemlidir. İnternet alışverişinde güven öncelikli olduğu için, insanlar müşteri hizmetleri ve iletişim bilgilerinin verilmediği sitelerden alışveriş yapma noktasında çekimser davranırlar. Her müşteri, alışveriş, teslimat veya satın aldığı ürünle ilgili muhtemel bir sorunda kime ulaşacağını bilmek ister. Bu nedenle iletişim bilgilerinizi ve varsa müşteri hizmetleri bilgilerini sitenin görünür bir yerine yerleştirmeniz faydalı olacaktır.

REKABETÇİ OLMAYAN FİYATLAR

E-ticaret sitelerinin asıl avantajı, piyasadaki fiyatlara kıyasla daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilme imkanıdır. Bu nedenle sattığınız ürünlerin ve fiyatlarınızı rekabetçi olduğundan emin olmalısınız. Görece pahalı ürünler satıyorsanız bile, bedava kargo gibi jestlerle müşterilerinizi memnun etmeye çalışmanız işe yarayacaktır. Arada sırada belli kategorilerde indirim kampanyaları yapmayı da unutmamalısınız.

ÖDEME SAYFASI SORUNLARI

Ziyaretçileriniz ürünleri seçip sepete atıyor ama ödeme işlemini tamamlayamıyor olabilir. Burada ya teknik bir hata vardır, ya ödeme aşaması karmaşık ve zordur, ya da müşterileriniz işlem hızı yüzünden ödeme sayfasını terk ediyor olabilir. Sitenizde tür bir sorun olup olmadığına emin olmak için, arada sırada siteye müşteri gibi girip alışveriş yapın. Mümkünse arada bir arkadaşınızdan siteye girip bir şeyler almasını rica edin. Böylece ödeme aşamasında müşterileri sıkıntıya sokan ve sepeti terk etmelerine neden olan bir durum olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz