EN CÖMERT SEKTÖR; GİYİM

0
238

Global e-ticaret araştırma raporlarına göre sektörün en cimri sektörleri müzik, kitap ve çiçek, en cömert sektörü ise giyim. Araştırmalara göre online giyim mağazaları 50 bin doları bulan reklam harcamasını gözden çıkarabiliyor. Türkiye’de e-ticaret siteleri tüketicinin kalbini “yüzde 50 indirim” ve “bedava kargo” anahtar kelimeleri ile fethediyor.

E-ticaret sitelerinin yaklaşık yarısı reklamlara yıllık 1000 Dolar veya daha az yatırım yapıyor. Otomotiv, giyim, seyahat, elektronik gibi 13 kritik sektörün e-ticaret sitelerinin mercek altına alındığı raporlar, “hemen al” ve “bugüne özel” gibi acele etme gereksinimi yaratan ibarelerin de satış rakamlarını tüm dünyada olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor.

DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

Özellikle ABD, Almanya, İngiltere gibi gelişmiş e-ticaret pazarlarına odaklanan raporlara, web sitesi trafik kaynakları, sıklığı ve türleri, reklamlardan nasıl yararlandıkları, reklamlarındaki duygu kullanımını ve backlink profillerini gösteren verilere göre dikkat çeken detaylar şöyle;

-Müzik, kitap ve çiçek sektörleri en tutumlu sektörler.

-E-ticaret sitelerinin yarısı reklamlara yıllık 1000 Dolar veya daha az yatırım yapıyor.

-Tüm kategoriler içinde giyim reklamlara en fazla yatırım yapan sektör konumunda. Online giyim mağazaları, 50 bin doları bulan reklam harcamasını gözden çıkarıyor.

-E-ticaret alanında 5 kritik web sitesi ziyaretçi trafiği kaynağı var. Bunlar: Doğrudan, referans, arama, sosyal ve Google Reklamları. Arama, web sitesi trafiğini sağlayan en önemli kaynak olarak görülürken, doğrudan (direct) ikinci kaynak olarak görülüyor. Bu ikisi tüm trafiğin yüzde 80’ini oluşturuyor.

-Referans, yani diğer sitelerdeki linkleri kullanarak belli bir sayfaya ulaşanlar, spor ve çiçek hariç, üçüncü sırada yer alıyor. 

-Tüm trafiğin yüzde 6,19’u ücretli olarak gerçekleşiyor. Payı büyük olmasa da bu trafik e-ticaret sektörü için oldukça önemli.

-Mobil dostu reklamlar e-ticaretin gözdesi. E-ticaret siteleri reklamlar için geleneksel medya yerine, mobil dostu HTML display (görüntülü) reklamları tercih ediyor. Bu trend, e-ticaret sektörünün yüzde 70’i için geçerli. Sağlık, çocuk ve müzik kategorilerinde en fazla bu tip reklam görülürken, giyim, mücevher ve gıda gibi sektörler daha geleneksele yöneliyor.

-Reklam boyutları konusunda e-ticaret sektörü en fazla “leaderboard” (728×90) tercih ediyor. (Tüm reklamların yüzde 44.48’i) Onu “runner up” (300×250) takip ediyor.

-Google Ürün Listeleme Reklamları (PLA) da önemli bir yatırım aracı. Elektronik ve giyim bu alanda başı çeken iki sektör konumunda.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz