ETKİLİ BİR ÜRÜN DETAY SAYFASI NASIL OLMALIDIR?

0
473
ürün detay sayfası
Ürün detaylarını görüntülemek

E-ticaret sitesinde dönüşümü arttıran ya da satın alma algısını olumsuz etkileyen önemli noktalardan biride ürün detay sayfalarıdır. Ürün detay sayfanızın düzeni ile ziyaretçilerinize güven verebileceğiniz gibi özensizce hazırlanmış eksik bilgiler içeren bir ürün detay sayfasıyla güvensizlik yaratabilirsiniz. Etkili bir ürün detay sayfasında neler olması gerektiğine dair bilgileri sizin için derledik.

Ürün Fotoğrafları

Ürünü sattıran, ürünle alakalı güven sağlayan unsurlardan en önemlisi diyebiliriz. E-ticaret sitenizde ürün fotoğraflarınızı asla cep telefonu ile çekmeyin, işlenmemiş büyük boyutlu fotoğraflar yüklemekten kaçının ki bu sitenizin hızınıda olumsuz etkileyebilir. Soluk, karanlık ürün fotoğrafları kullanmaktan kaçının. Ürün fotoğraflarınız profesyonel kalitede ürünü her açıdan detaylı olarak göstermeli ve ziyaretçilerinize güven vermelidir.

Ürün Açıklamaları

Hem e-ticaret sitenizin iyi performans göstermesini hem de arama motorlarında ki görünürlüğünüz için artı puan sağlayacak unsurlardan biridir. Ürününüz ile ilgili detaylı açıklamalara kesinlikle yer vermelisiniz. Kullanım koşulları, hizmet/servis imkanları, varsa kullanım ya da tanıtım videosu, ek görseller ile zenginleştirebilirsiniz. Eğer ürünleri bir tedarikçiden alıyorsanız ve ürün açıklamaları standart ise kendi eklentileriniz ile farklılaştırabilirsiniz.

Banner Yerleşimleri

İndirimlerinizi, kampanyalarınızı ve ödeme avantajlarınızı bannerlar ile ürün detay sayfanızda duyurabilirsiniz. Ancan bunu yaparken bir kaç noktaya dikkat etmenizde fayda var, bunlar; Ürün fotoğraflarınızı arka plana atacak şekilde ürün fotoğrafının yanına herhangi bir banner eklememek, bu fotoğrafın etkisini azaltabilir, aşırı renkli sitenizin genel konseptinin dışında göz yoran görsellerden kaçınmalısınız, karmaşa yaratacak, düzenden uzak görseller yerine daha soft ve direkt mesajınızı ileten görseller kullanmanız ve görsellere ilgili içeriklerin linklerini vermenizde önemlidir.

 

Ürün İsimleri

Aşırı uzun ürün isimleri yazmak yerine kısa, net ve anlaşılır şekilde yazmanız daha yararlı olacaktır.Ürün isimleriniz arama motorlarındaki performansınızı etkileyen unsurlardan biri olduğunu ve düzenleme yaparken bunuda gözönünde bulundurmanızı öneririz.

Ürün URL’leri

Ürün URL yani linklerinizi kullanıcı dostu olarak düzenlemeniz gerekli. Kullanıcı dostu olmayan URL’ler kullanmanız arama motoru performansınızı olumsuz etkileyecektir. Örnek olarak %30 vb. ifadeler içeren URL lerden kaçınmalısınız.

Ürün Yorumları

Ziyaretçilerinizde güven duygusu yaratmanın en etkili yollarından biride gerçek kullanıcı yorumlarına sitenizde yer vermenizdir. Kullanıcı yorumları bir ürün detay sayfasının olmazsa olmazlarındandır.

İlgili Ürünler

Ana ürün yanında satın alınabilecek ana ürün ile bağlantılı ya da ana ürünün bağlı olduğu kategorideki diğer indirimli vb. ürünleri ürün detay sayfanızda benzer ya da ilgili ürünler olarak sergilemekte sepet oranlarını yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Harekete Geçir Butonu ( Call To Action )

Sepete ekle, satın al, ön sipariş ver, bilgi al vb. gibi ziyaretçileri yönlendirecek harekete geçmelerine yardımcı olacak bir call to action butonu eklemeniz gereklidir.

Sosyal Medya İkonları

Facebook, İnstagram, Google+, Twitter vb. ziyaretçilerin sosyal medya araçlarında inceledikleri ürünü paylaşabilmelerini sağlamanız önemlidir. Ayrıca sosyal medya paylaş kampanyaları ya da fırsatları yaratarakta ziyaretçilerin sitenizle etkileşime geçmelerine yardımcı olabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz