EVDEN E-TİCARET YAPANA VERGİ İNDİRİMİ

0
546

Evinden e-ticaret yaparak para kazananlar devletin desteğini de artık arkasına alacak. Girişimciler evde ürettikleri ürünlerin internet satışından kazandığı 30 bin lirayı vergiden muaf gösterebilecek. Bu düzenlemeden yararlanmak için sadece ev hanımı olmak da gerekmeyecek. Her Türk vatandaşı e-ticaret vergi muafı konusunda avantajlı olacak.

Meclisten geçen torba yasasıyla beraber TBMM vergi alanındaki destekleri de arttırdı. Evde ürettikleri ürünleri internet ortamında satanlar bu yasayla beraber esnaf muafiyetini kullanabilecek. E-ticaret satışı sayesinde evde ürettikleri ürünlerin bir senelik asgari brüt ücretini aşmayan bölümü vergiden muaf olacak. Bu tutar 2019 senesi için takribi 30 bin TL’yi buluyor. Bu haktan yararlanmak isteyenler iş yeri açmadan, internet ortamında örtü, çorap, havlu, dantel, tarhana gibi ürünleri satabilecek.

EV ERKEĞİNE DE DESTEK

Düzenlemenin yalnız “ev hanımlarını” kapsadığına ilişkin eleştirilere yanıt veren TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç şunları söyledi: “Zaten esnaf muafiyeti kapsamında KDV yok. Orada herhangi bir tavan da yok, bu devam ediyor. Bu 30 bin lira tavanı yukarıya çekilebilirdi biraz daha. Önümüzdeki sene bu madde tekrar önümüze gelir, 60 bin liraya ya da 70 bin liraya çıkarma noktasında adım atılır. ‘Ev hanımı’ mıdır, ‘ev kadını’ mıdır, ‘ev erkeği’ midir, ‘ev beyi’ midir? Burada maddenin aslına baktığınızda evde kalan, başka iş yapmayan erkek ya da kadın hiç fark etmiyor, herkesin faydalanabildiği bir muafiyettir.”

Gelecek senelerde vergi muafiyeti konusunda önemli adımlar atılacağını duyuran Bilgiç, 30 bin liralık bütçenin gelecek sene 60–70 bin lira bandına çıkabileceğini de söyledi.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz