Geleceğin Ticareti Sanal Gerçeklikte

0
216

Procter&Gamble (P&G), hem fiziksel hem de dijital mağazası bulunan müşterilerine yönelik “Gelecek E-Ticaret’te” paneli düzenledi. Panelde e-ticaretin son trendleri, iş ortaklarıyla paylaşıldı, e-ticarette daha başarılı olmanın yöntemlerine dikkat çekildi.

Panelde katılımcıların ilgisini en çok çeken konu geleceğin perakendeciliğine yönelik oluşturulan deneyim alanı oldu. Katılımcılar fuayede oluşturulan deneyim alanında Sanal Gerçeklik (VR) gözlükleriyle geleceğin perakende mağazalarını görme fırsatı yakaladı. Oturumlarda değişen alışverişçi trendlerine, çok kanallı perakendeciliğe, e-ticaretin temellerine, satış kanallarına ve bu alandaki pazar stratejilerinin nasıl olması gerektiğine odaklanıldı. Vurgulanan diğer bir konu ise pazarlama stratejilerinin bugün en önemli trendlerinden olan ‘Büyük Veri’nin kullanımı oldu. P&G büyük verinin nasıl daha etkin kullanılabileceği ve iş ortaklarına bu konuda nasıl destek olabileceğinden bahsetti.

E-TİCARET PAZARININ HACMİ 23 MİLYAR TL

Panelde Türkiye’nin dijital dünyadaki durumuna da dikkat çekildi. Açıklanan bilgilere göre Türkiye’de internet penetrasyon oranı yüzde 73’lerde ve bu da yaklaşık 58 milyon kullanıcının internet erişimi olduğu anlamına geliyor. 2017 verilerine göre Türkiye’deki e-ticaret perakende hacmine bakıldığında ise yaklaşık 23 milyar TL’lik bir pazar büyüklüğü bu pazardan faydalanan online alışverişçi sayısının ise 5.3 milyon kişi olduğu ifade ediliyor. Bu rakamın perakende dışı sektörlerde ise 19,2 milyar TL olduğu açıklanıyor.

PERAKENDE HARCAMALARI 3’E KATLANDI

Türkiye’nin e-ticaret pazarının bütünü incelendiğinde ise tüketicilerin alışveriş trendlerin yaşadığı trendlerdeki değişimler, katılımcıların dikkatini çeken diğer gelişmelerden oldu. 2013–2017 yıllarını kapsayan verilere göre online perakende yapılan harcamalar 4,9 milyar TL seviyesinde kalırken 2017 yılına gelindiğinde bu sayının 14,7 milyar TL olduğu görülüyor. Türkiye’nin e-ticaretteki yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise istikrarlı bir artış göze çarpıyor. Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğü 5 yıllık süreç içerisinde toplamda yüzde 32 gibi dikkat çekici bir seviyede arttı.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz