Google Türk KOBİ’leri İhracatçı Yapacak

0
166

Google, başlattığı pilot uygulama ile Türk işletmelerin ihracat pazarlarına yönelmesi için çalışma başlattı. Google’ın işletmeler için tüm dünya ülkelerinde pazar analizleri ve risk raporlarını Türk işletmelere ücretsiz ve Türkçe olarak açacağını anlatan Google Partners Dijital Pazarlama & Strateji Danışmanı Özgür Aydın, yerel işletmeleri global oyuncu haline getireceklerini ifade etti.

2019 Google İhracat  Yılı

Sağlık, turizm, bilişim, eğitim, film yapımı, lojistik gibi sektörlerde yurtdışı tanıtım harcamalarının yüzde 50’den fazlasının devlet tarafından karşılandığını ifade eden Aydın, “2019 yılı Google için ihracat yılı ilan edildi. Dolar kurunda yaşanan artışla birlikte işletmeler daralan iç piyasaya karşı ihracata yönelmek istiyor. Google Türkiye olarak başlattığımız pilot proje ile Türk firmalarını dış pazarlara açacak ve onların global tanıtımlarına destek olacak entegre çözümler hazırladık. Bir firmanın malını dünyaya tanıtırken ihtiyaç duyacağı tüm çözümleri kapsayacak bir çalışma hazırlıyoruz” diye konuştu.

Proje kapsamında küçük ve orta ölçekteki işletmelerin hem ulusal hem de uluslararası pazarlara açılmalarına yardımcı olacak uygulamalar hazırladıklarını ifade eden Aydın, “Örneğin bir firma Somali’ye oyuncak satmak istiyorsa bir tıkla o ülkede tüketim davranışları, pazar araştırmaları, rakip analizlerine ulaşabilecek. Türkiye’de başlattığımız Google Benim İşletmem, çok büyük ilgi gördü. Daha önce hiç adını duymadığınız firmalar işletmesine ücretsiz olarak Google’a taşıyarak milyonlarca kişiye ulaşma ve işlerini büyütme fırsatı buldu. Bu alanda çok güzel başarı hikayeleri elde ettik. Eğitim sektöründe faaliyet gösteren firmalar Google ürünlerini kullanarak yurtdışından öğrenci çekebilir. Turizm, sağlık gibi sektörlerde Türkiye’de büyük potansiyeller var. Özellikle küçük işletmeler Google için çok değerli. Google olarak öğrenen makineler, dijital asistanlar, sesli aramalar gibi alanlara yatırım yapıyoruz. Artık google araçları programları ezberlemek yerine insan davranışlarını analiz edip düşünen yapıya doğru ilerliyor” şeklinde konuştu.

E-Ticaret ve İhracat

Elbette bu yatırımlar, özellikle de kobilerin ihracatçı olması bazı ciddi yatırımlara bağlı. Bu yatırımlardan en önemlisi de e ticaret sistemlerinin kullanımının kolaylaşması ve yaygınlaşması. İhracat ve ithalat dünyası dijitalleşerek tamamen e ticaret bünyesine evrilmektedir.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz