GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETLERİNDEN NASIL FAYDALANILIR?

0
178

Dünya perakende e-ticaret pazarının 2021 yılında 4,5 trilyon dolar olması bekleniyor. Bu rakamdan pay alabilmek için gümrük vergilerini en iyi şekilde değerlendirmek ve e-ihracat dünyasına adım atmak gerekiyor. Gümrük vergisi muafiyetleri sınır ötesindeki fırsatlar için adeta açık kapı niteliğinde. Gümrük muafiyeti kapsamında yer alan tutarın altında göndereceğiniz siparişler için sadece ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) oluşturmanız yeterli. Gümrük muafiyeti fırsatlarının yanı sıra, özel bankalar ve devletin verdiği özel ihracatçı kredilerinden ya da ihracatçı teşviklerinden de faydalanabilirsiniz. Bu da gönderilerinize daha az maliyet imkanı vererek, daha çok kar etmenizi sağlayacaktır

Peki markasını sınır ötesine taşımak, e-ihracat yapmak isteyenler gümrük vergisi muafiyetlerinden nasıl faydalanabilir?

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ

Avrupa’da perakende internet alışverişinin yüzde 71’i sınır ötesinden yapılıyor. 28 AB ülkesinde hane halkının yüzde 85’inde hızlı internet kullanımı var. Özellikle çalışan, aktif yaş grubundaki kesimin özel kullanımları için internetten ürün ve hizmet alışverişi oranı ise yüzde 57. Bu rakamlar gümrük vergisi muafiyet fırsatlarının büyüklüğünü net bir şekilde ortaya koyuyor. Avrupa’da hazır giyim ürün gruplarında, 22 Euro’ya kadar olan gönderilerde gümrük vergisi ve yurt dışı KDV ödenmediğinden bu ürün grubu, hem e-ihracat gönderisi hem de sınır ötesinden en çok tercih edilen alışveriş kategorisi olarak öne çıkıyor. Avrupalı tüketiciler için, geniş ürün yelpazesi ve fiyat hassasiyetine önem verildiği takdirde, bu pazarda yer edinmek mümkün.

RUSYA VE UKRAYNA

Avrupa dışındaki diğer ülkelere bakarsak, bir çoğunda gümrük muafiyetinin daha da yüksek olduğunu görüyoruz. Bu ülkelerin başında ithal ürünlerin revaçta olduğu Rusya var. Rusya dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret ülkelerinden biri. 2017 yılında Rusya’da e-ticaret hacmi 27 milyar dolara ulaştı. Rusya’da yapılan online alışverişlerin her 3 tanesinden 1’i sınır ötesinden yapılıyor. Rusya’ya gönderdiğiniz 1.000 Euro’ya kadar olan siparişlerde gümrük vergisi ve yurtdışı KDV’den muaf olunuyor, bu da özellikle deri, kürk gibi pahalı ürünlerin e-ihracatını yapan firmalar için daha karlı satışlar anlamına geliyor.

Rusya gibi Ukrayna’da da tüketiciler arasında sınır ötesi online alışverişin popülaritesini hızla artıyor. Üstelik gümrük vergisi ve yurt dışı KDV muafiyetinin günlük 150 Euro’ya kadar olması tüketicilerin alışveriş sıklığını arttırarak Ukrayna’da sınır ötesi satışlarını cazip hale getiriyor.

ABD’DE 10 KİŞİDEN 8’İ SINIRÖTESİNDEN ALIYOR

Amerika dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerden biri olarak sınır ötesi online alışverişte de önde gelen pazarlardan. Amerika’ya e-ihracat gönderileriniz için 800 dolara kadar olan gönderilerde gümrük vergisi ve yurtdışı KDV ödenmiyor. Amerika’da her 10 kişiden 8’inin sınır ötesinden alışveriş yaptığını dikkate alırsak, Amerika’nın e-ihracat için ne kadar önemli bir pazar olduğunu görebiliriz.

AZERBAYCAN VE KÖRFEZ ÜLKELERİ

Azerbaycan pazarına bakıldığında, ülkede büyük e-ticaret sitelerinin olmaması tüketicileri yurtdışı alışveriş sitelerine yönlendirdiği görülmekte. Aylık 500 Euro altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve yurtdışı KDV alınmaması Azerbaycan’ı e-ihracat yapmak isteyen firmalar için büyük bir pazar haline getiriyor.

Körfez ülkelerine bakacak olursak, bu bölgede lüks giyim, kozmetik ve geleneksel ürünlere talep var. Körfez ülkelerinin son zamanlarda Türkiye’deki ürünlere olan ilgisinin giderek artması e-ihracatı da bu yöne doğru çekiyor. Körfez ülkelerinde, 270 dolar altındaki siparişlerde gümrük vergisi ve yurtdışı KDV muafiyeti, bu kategorideki ürünleri değerlendirme fırsatını öne çıkarıyor.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz