HIZLI TESLİMATTA BEKLENTİ AYARLARI DEĞİŞTİ

0
215

“E-İhracat Odaklı Yenilikçi Ekonomi” temasıyla gerçekleştirilen DHL Uluslararası E-İhracat Konferansı’nda büyüyen uluslararası e-ticaretin fotoğrafı çekildi. 2020 yılında 1 trilyon dolara ulaşması beklenen uluslararası e-ticarette, içinde bulunduğumuz “Aciliyet Devri”ne uygun olarak tüketicilere ürünlerini istedikleri yerde ve zamanda ulaştırmanın önemi vurgulandı.

DHL Express’in isim sponsoru olduğu, World eCommerce Forum tarafından “E-İhracat Odaklı Yenilikçi Ekonomi” temasıyla düzenlenen “DHL Uluslararası E-İhracat Konferansı” (DHL International Cross Border eCommerce Summit), 2018’in Aralık ayında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Konferansta “Potansiyelinizi Maksimuma Çıkartın” temalı bir sunum gerçekleştiren DHL Express Global Satış Programlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Leendert Van Delft, uluslararası e-ticarette yükselen trendlere ilişkin bilgi verdiği konuşmasına, 23 Kasım 2018’de gerçekleşen Çılgın Cuma’ya (Black Friday) ilişkin ilginç verileri paylaşarak başladı. Van Delft, “BigCommerce verilerine göre X kuşağının yüzde 31’i Çılgın Cuma’da banyodan online alışveriş yaptığını belirtirken bu oran daha önceki kuşaklarda yalnızca yüzde 6” dedi.

“ACİLİYET DEVRİ”NDE HIZLI TESLİMAT

Uluslararası e-ticaretin hızla büyüdüğünü ve 2020 yılında, 2015’e göre 3 kat artışla 1 trilyon dolara yükseleceğini belirten Van Delft, tüketici davranışları ve beklentilerinin de hızla değiştiğine işaret etti. Van Delft, “Günümüzde tüketiciler her şeyi taleplerine uygun olarak istedikleri yerde ve istedikleri zamanda satın almak istiyorlar. Bir ‘Aciliyet Devri’nde yaşıyoruz. İnsanlar birkaç dakika içinde taksi çağırabildikleri, bir filmi saniyeler içinde indirebildikleri bir dünyada ürünlerinin de neredeyse dün ellerine ulaşmış olmasını istiyor. Böyle bir dönemde global e-ticarette rekabet avantajı yakalamak için gönderim seçenekleri önem kazanıyor. Bugün tüketicilerin yüzde 74’ü ürünün eline ulaşmasındaki kolaylığın alışverişlerinde en önemli nokta olduğunu düşünüyor. Sınırlı gönderim seçenekleri nedeniyle alışverişi tamamlamadan bırakanların oranı yüzde 45” diye konuştu.

Ekspres gönderim seçeneğinin öneminin altını çizen Van Delft şunları söyledi: “Online alışveriş yapanların yüzde 91’i hızlı gönderim gibi seçenekleri bulunmayan perakende sitelerinden ayrılıyor. 2 günde gönderimin hızlı olduğunu düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 47 dedi. Ücretsiz kargo ve hızlı gönderim seçenekleri arasındaki dengede de değişim yaşandığına dikkat çekerek, ücretsiz teslimatı, hızlı olana tercih edenlerin oranının yüzde 86’dan yüzde 79’a gerilediğini aktardı. Van Delft’in paylaştığı verilere göre online alışveriş yapanların yüzde 35’i satın aldıkları ürünleri istedikleri yerde istedikleri zamanda teslim almak için daha fazla ödemeye hazır olduğunu belirtirken, yüzde 70’i ertesi gün teslimat için fazla ödemeye hazır.”

2 MİLYAR ONLINE MÜŞTERİ VAR

DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen de, “Tüm dünyada 2 milyarın üzerinde online alışveriş yapan tüketici bulunuyor. Bunların yüzde 60’ı uluslararası şirketlerden alışveriş yapıyor. Böyle bir dünyada Türkiye’deki üreticiler, perakendeciler ve e-ticaret girişimcileri için büyük fırsatlar olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte gönderim seçeneklerini zenginleştirmek önemli. Tüketicilerin yüzde 91’i siteden çıkmadan önce sunulan gönderim seçeneklerine bakıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapanların yüzde 30’u premium gönderi/ertesi gün teslimat seçeneği sunan bir perakendeciyi tercih ediyor. Dolayısıyla doğru iş modeliyle ve doğru lojistik ortağıyla hareket eden girişimcilerin küresel arenada güçlü oyuncular olabileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu. 

Uluslararası e-ticaret pazarlarında başarıya ulaşmak isteyen işletmelerin dikkat etmesi gereken altın kuralları katılımcılarla paylaşan DHL Express Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan ise, “Markayı doğru bir şekilde yansıtmak, üstün hizmet kalitesi sunmak, müşteri verilerini doğru değerlendirmek, müşterilerin satın alma yolculuğunu iyi analiz etmek, güvenliğe önem vermek ve müşterilerin güvende hissettiklerinden emin olmak, sosyal medyada hedef kitle ile etkileşim kurmak, ürünleri ön plana çıkarmak ve uluslararası pazarlara açılmak e-ticarette en önemli unsurlar” dedi.

VERİ TAŞIMA HIZI DA ÖNEMLİ

Medianova CEO’su Serkan Sevim ise yaptığı konuşmada şunlara değindi: “E-ticarette ürünlerin taşınmasına gösterilen özen, verilerin taşınması aşamasında da gösterilmeli. Site ve uygulamaların düşük performansla çalışması müşteri deneyimini ve dolayısıyla satışları olumsuz etkiliyor. Yeni ekonomi içinde performans da bir ürün olarak değerlendiriliyor. Kullanıcı deneyimini etkileyen başlıca faktörlerden biri de performans. Bugün internet üzerinden satış yapanlar için siteleri ve uygulamaları birer dijital dükkan konumunda. Müşteriye iyi bir deneyim yaşatmak ve satışları artırmak için fiziksel mağazada birçok konuya dikkat edildiği gibi, dijital dükkanın da performansına dikkat edilmesi gerekiyor çünkü e-ticarette performansa olan ihtiyaç günden güne artıyor. Ziyaretçilerin yüzde 46’sı, yavaş çalışan bir internet sitesini tekrar ziyaret etmeyeceğini belirtirken, yüzde 52’si yaşadıkları olumsuz deneyimi yakınları ile paylaşacağını, yüzde 44’ü ise marka hakkındaki algılarının negatif olacağını belirtiyor. Kargoda yaşanan gecikme gibi aksaklıkların online alışveriş deneyimini baltalaması gibi, site ve uygulamalardaki milisaniyelik gecikmelerin de müşteri ve yaşadığı deneyim üzerinde benzer etkileri var. E-ticarette satışların artması için, ürünlerin taşınmasına gösterilen özen, verilerin taşınmasına da gösterilmeli.”

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz