INFLUENCER PAZARLAMA ETKİLİ Mİ?

0
286

E-ticaret sektörü, TV izlemeyen ve reklamdan hoşlanmayan Y ve Z kuşağına ulaşabilmek için influencer marketing yani fenomen pazarlamadan faydalanıyor.

Pazar payı son birkaç yıl içinde tüm dünyada hızla büyüyen influencer pazarlama (fenomen pazarlama), bir tür deneyim pazarlama unsuru olarak sektördeki duygusal zeka açığını kapatmaya çalışıyor. Çünkü Y kuşağı reklamdan hiç haz etmiyor. Dijital reklamcılar tarafından Türkçeye Fenomen Pazarlama olarak çevrilen Influencer Marketing’in Türkiye’de pazar hacmi 20 milyon doları aştı. Henüz çok yeni bir alan. İlk influencer marketing ajansının kuruluşu bile iki üç yıl öncesine dayanıyor. Fenomen pazarlamada influencer kavramı, takipçi sayıları yüz binleri hatta bazen milyonları bulan fenomen hesaplar ile belli alanlarda saygınlığı ve güvenilirliği olan 5-30 bin arası takipçiye sahip mikro sosyal medya hesaplarının hepsini kapsıyor. Reklam verenin bu hesaplar aracılığıyla reklam kokmayan, tavsiye gibi görünen kampanyalar yürütmesine de fenomen pazarlama ya da yaygın kullanımıyla influencer marketing deniyor. Geçtiğimiz yıl İŞKUR bile youtuber olmak için bir eğitim başlattığını duyurmuştu.

Y VE Z KUŞAĞI TV İZLEMİYOR

Fenomen pazarlamanın dünyada çok yeni bir mecra olmasına rağmen, pazarlama bütçesini kat kat geri kazandırabilen bir alan. Televizyon gibi konvansiyonel mecralardan farklı olarak kampanya etkileşimlerini ölçekleyebiliyorsunuz. Hatta paylaşımı kimler gördü, kimler izledi ilçe ilçe, sokak sokak görüntüleyebiliyorsunuz. Fenomen pazarlamada bir milyon takipçili bir fenomen hesap kadar, özel bir alanda kıymetli içerik üreten ve takipçileriyle sıkı bir ilişkisi olan 10-20-30 bin takipçili hesaplar da etkili. Hatta bazı kampanyalarda mikro hesaplar daha da etkin. Örneğin sporcu beslenmesi, anne-bebek sağlığı veya lüks tüketimle ilgili bir kampanyada o alana özel içerik üreten, takipçilerinin güvenini kazanmış mikro hesaplar daha kıymetli. Kampanya bütçeleri fenomenin veya influencer’ın ilgili kampanyaya uygunluğu, takipçileriyle etkileşim sayısı gibi etkenlere bağlı olarak değişiyor. Sosyal medyada bir paylaşım 500 liraya da 50 bin liraya da yapılabiliyor. Y ve Z kuşağı artık TV izlemediği için özellikle youtube ve instagram hesapları daha etkili oluyor. Güzellik, seyahat, kadın, otomotiv, eğlence gibi kategoriler ön plana çıkıyor.

İNSANLAR TAVSİYEYİ ÖNEMSİYOR

Nielsen araştırmalarına göre insanların yüzde 92’si satın alma kararında başkalarının tavsiyesini önemsiyor. Kreatif kampanyaların yerini haliyle, tavsiye niteliği taşıyan ve reklam kokmayan fenomen pazarlama kampanyaları alıyor. Fenomenin takipçileriyle kurduğu bağ otantik ve tekil olduğu için, markanın bu bağ üzerinden hedef kitleye ulaşması daha kıymetli oluyor.

ADBLOCKER’A ÇÖZÜM

Son araştırmalara göre dünyada 419 milyon kişi bilgisayar ve telefonlarında banner reklamların açılmasını engelleyen adblocker uygulamaları kullanıyor. Bu nedenle tüm dünyada son birkaç yıl içinde fenomen pazarlama yükselişe geçti. Tüm dünyada fenomen pazarlamanın 1-3 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz