İNTERNETTEN AYAKKABI SATMANIN PÜF NOKTALARI

0
319

İnternette satması en zor ürünlerden biri, deneme gerektirdiği için ayakkabıdır. Mağazada ayakkabı satmak bile çoğu zaman sıkıntılı bir süreçtir. Müşteri bir hafta sonra gelip ayakkabının ayağını sıktığından şikayetçi olabilir. Peki internette ayakkabı satabilmek için nelere dikkat etmeli?

Öncelikle fiyat bilgisi, ürün detayları ya da görsel içeriklerin yanı sıra, müşterileri bilinçlendiren ve onları satın almaya yöneltecek olan içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz. Ayakkabı modasına ilişkin bir blog açarak müşterilerinizi buraya yönlendirebilirsiniz. Ayak sağlığına ilişkin bilgilendirmeler yapmanız da sitenizi daha güvenilir bir pozisyona taşıyacaktır.

Ayakkabı satışında ürünün malzeme bilgileri hakkında detaylı içerik hazırlamak çok önemlidir. Terletmeyen, su geçirmeyen veya sıcak tutan malzemeler kullanılmışsa, açıklama kısmında bu özellikleri ön plana çıkarmalısınız. 18-25 yaş arası müşteri için görsellik ön planda olsa da, daha üst yaş grupları ayakkabıya ayak sağlığı, kalitesi ve rahatlığı açısından da bakacaktır, bunu unutmayın. O nedenle taban görünüşlerini de paylaşmalısınız.

İADE VE DEĞİŞİM KONUSUNDA BİLGİLENDİRİN

Gönderdiğiniz ayakkabı müşterinin ayağına dar veya bol gelebilir, başta da belirttiğimiz gibi mağazalarda bile ayakkabı satmak zordur. Bunu bilerek değişim veya iade şartları hakkında müşterilere mutlaka bilgilendirme yapmalısınız. Müşteri iade veya değişim imkanı olduğunu bilmezse muhtemelen ayakkabısını internetten almayacaktır. İnternetten ayakkabı almayı müşteri açısından daha cazip hale getirmek için önemli unsurlar ise, ya çok kaliteli bir ayakkabının çok uygun fiyata satılması, ya piyasada bulunmayan ilginç bir ürün olması ya da ayakkabılarınızın piyasa fiyatlarının çok altında olmasıdır.

DETAYLANDIRIN

Ayakkabının yürüyüşe uygun olup olmadığı, eğer spor ayakkabı ise hangi sporlara uygun olduğu gibi detaylar da ürün açıklamanızda yer alması gereken bilgiler arasındadır. Bu detaylı içerikler sayesinde hem müşterilerinizin gönlünü kazanırsınız hem de arama motorları sitenizi faydalı site kategorisinde algılar. Ne kadar ekmek o kadar köfte demişler. İnternet diline bunu, ne kadar detay bilgi o kadar üst sıralara yükselme olarak çevirebiliriz. Ayrıca detaylı bilgiler yazarak arama motorlarında üst sıralara çıktığınızda, reklam harcamalarınızı da düşürebilirsiniz. Detaylı bilgileri hazırlayacak, ayakkabıları seven bir moda editörü ile anlaşabilirsiniz. Sitenizdeki her bir ayakkabı hakkında bir şablon hazırlamanız ve bu şablonu eksiksiz doldurmanız da önemlidir. Aşağıdaki şablon örneğinden faydalanabilirsiniz.

Ayakkabının üretim malzemesi: (kauçuk, rugan, deri, keten vs.)

Cinsiyeti: (kadın ayakkabısı, erkek ayakkabısı, çocuk ayakkabısı)

Tabanının şekli: (düz, topuklu vs)

Ayakkabı rengi: (siyah, kahverengi, beyaz vs)

Markası: (nike, adidas, kinetix vs)

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz