İNTERNETTEN GIDA SATIŞI YAPMANIN PÜF NOKTALARI

0
376

İnternetten gıda satışı son yıllarda gittikçe yaygınlaşıyor. İnsanlar sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendikçe market raflarını terk ederek, doğal ve organik gıdalar bulabilecekleri internet sitelerine yöneliyor. Bu durum birçok çiftlik için, girişimciler için, hatta birçok ev hanımı için çeşitli fırsatlar sunuyor. Glutensiz ekmekler, organik gıdalar, sağlıklı atıştırmalıklar, yöresel ürünler, ev yapımı tarhana, makarna, marmelat, turşu gibi yiyecekler, sağlığına düşkün tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Helal gıda, vegan gıda, vejetaryen gıda gibi çeşitli alt kolları da mevcut işin. Eğer gıda işinden anlayan biriyseniz ve gurme lezzetlere meraklıysanız, siz de kolaylıkla gıda satışı yapan bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Ama söz konusu gıda ve insan sağlığı olduğunda, elbette dikkat etmek gereken bazı noktalar var. Bu yazıda gıda satışı yapmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini paylaşıyoruz.     

KARGO HIZLI OLMALI

Doğal ürünler içlerinde koruyucu madde içermediklerinden dolayı ısıdan daha çabuk etkilenecek ürünlerdir. Bu sebeple kargolama aşaması hızlı olmalı ve ürün kendi segmentine uygun biçimde paketlenmelidir. Örneğin online organik yumurta satışı yapıyorsanız kolilemesine özellikle dikkat etmeli ve taşıma esnasında kırılma ihtimalinin önüne geçmelisiniz. Böylelikle, ürünlerinizin geri iade edilmesi gibi olumsuz bir durumla da karşılaşmamış olacaksınız. Yine satışlarınıza etki yapması için belli bir oranda alışveriş yapan müşterilerinize, bedava kargolama yapmanız da ürünlerinize olan ilgiyi artıracaktır.

YASAL DÜZENLEMELERİ İNCELEYİN

İşlerinizi evden yürütecek olsanız bile uymanız gereken yasalar ve yönetmelikler olabilir. Sağlık Bakanlığı ile temas kurun ve ürünlerinizi evinizden satıp satamayacağınızı öğrenin.  Domates soslarınızı veya turşularınızı konserve haline getirecekseniz uymanız gereken belli kurallar olabilir. Sağlık Bakanlığı belli aralıklarda denetim için kapınızı çalabilir veya ürünlerinizi ticari bir mutfakta hazırlamanızı söyleyebilir. İlgili resmi kurumların internet sitelerini ziyaret ederek konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

PAKETLEMEYE ÖNEM VERİN

Evden satış işiniz için kavanoz, poşet veya diğer paketleme malzemelerinizi almalısınız. Paketleme malzemelerinizi almak için internet üzerinden toptancıları araştırın. Bu sayede hem tasarruf edersiniz hem de düzgün ve profesyonel bir imaj yaratırsınız. Bilgisayarınızda etiketler hazırlayın ve bunları bastırın veya bir grafik tasarımcı ile anlaşarak etiket siparişlerinizi toptan verin.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz