E-TİCARET SİTELERİNİN AÇILIŞ SAYFALARI NASIL OLMALIDIR?

0
629
açılış sayfası, web site
Açılış sayfası nasıl olmalı

Bir e-ticaret sitesinde pazarlama faaliyetleriniz sonucunda satın alma kararını etkileyen en önemli unsurlardan biride açılış sayfalarının kalitesidir. Açılış sayfanız düzensiz, karmaşık ve gezinmesi zor bir yapıdaysa bu, ziyaretlerin satışla sonuçlanma olasılığını oldukça düşürecektir. Kalite bileşenleri ise tasarımdan yazı karakterlerine, renk uyumlarından görsellerin kalitesine herşeyi kapsamaktadır. Bu ve daha bir çok etkeni bir arada bir harmoni içinde kullanmanız e-ticaret sitenizin başarısını arttırmaya yardımcı olacaktır. Bu noktada müşterilerinize, iyi bir açılış sayfası sunmak için dikkat etmeniz gereken bir kaç bileşeni sizler için bir araya getirdik..

Anasayfa tasarımınızı mümkün olduğu kadar düzenli tutun!

Düzenli tutmak olarak belirttiğimiz durum aslında verdiğiniz bilgileri karmaşadan uzak, anlaşılır bir şekilde ziyaretçilerinize sunmanızdır. Kategori yapılarınız, marka görünümleri, ödeme seçenekleri, alışveriş avantajlarınız vitrin görselleriniz, anasayfa banner ve blok görselleriniz, Footer ve Header yapılarınız bunların hepsi birbiri ile uyumlu ve ziyaretçilerin her bilgiye kolay bir şekilde ulaşabilmelerini sağlayacak şekilde olmalıdır. Örn, eğer kategori ya da kampanya bannerları kullanıyorsanız mutlaka ilgili sayfaların/içeriklerin linklerini görsellerinize eklemenizi tavsiye ederiz.

Pop-up kullanırken dikkatli olun!

E-ticaret sitenizde bir takım bilgileri pop-up yardımı ile tanıtmayı ve ziyaretçilere bir hoşgeldin süprizi yapmak isteyebilirsiniz. Ancak pop-upları tasarlarken mutlaka mobil ve masaüstü cihazlara uyumlu olacak şekilde olmalarına dikkat edin. Yine bannerlarda yaptığınız gibi linkler ile ziyaretçilerinize rehberlik edebilirsiniz. Reklamlarınızı yönlendirdiğiniz sayfalarda pop-up kullanımlarına dikkat edebilirsiniz.

Kullanıcı değerlerini ön planda tutun!

Ziyaretçilerinizin satın alma kararlarını olumlu etkileyen bir takım unsurlar var bunlar kredi kartı ile satın alma, kapıda ödeme, aynı gün kargo, hızlı gönderi, iade&değişim garantisi vb. bunlar sitenize güven yaratacak noktalar ve sizden alışveriş yapmalarını sağlayacak avantajlarınızdır. Bunun gibi bilgileri mutlaka sitenizin yukarı taraflarına yerleştirmeniz ve ürün detay, arama sayfaları vb. alanlarda sürekli ziyaretçilerin dikkatini çekebileceği yerlerde olması önemlidir. Reklam, içerik, sosyal medya vb. kanallardan gelen ziyaretçileri bu değerler ile şaşırtın.

Yukarıda belirttiğimiz noktalara ek olarak açılış sayfalarınızdaki gereksiz mesajları, görselleri kaldırın.  Sizin için satın alma önemli ise mutlaka satın alma sayfalarını karmaşadan uzak kullanıcıyı direkt sonuca ulaştıracak şekilde tasarlayın. Form doldurma işlemi sizin için önemliyse,  müşterilerinize ilgili sayfalarda formu kolay bir şekilde doldurmasına imkan tanıtın karmaşa yaratabilecek alanları kaldırın. Hemen al, satın al, şimdi doldur şeklinde harekete geçirici butonları dikkat çekecek şekilde belirtin.

Ticimax‘ın yüzlerce mobil uyumlu temalarını kullanarak ziyaretçilerinize iyi bir açılış sayfası ve e-ticaret deneyimi sunabilirsiniz. İncelemek için hemen demo isteyin.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz