KADINLAR EL İŞİ İLE E-İHRACAT YAPIYOR

0
349

EL İŞİ ÜRÜNLERLE E-İHRACAT YÜKSELİŞTE

Türk kadınları el yapımı tasarım ürünlerin satıldığı global pazar yeri Etsy üzerinden e-ihracat yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

Ödeme hizmeti sunan Paymes’in Kurucu Ortağı Şehlem Akbulut, özellikle kadınların tasarladıkları ürünleri yurtdışına satarak ülke ekonomisine can verdiğini söylüyor. Etsy’de yurt dışına online ihracat yapan 2 milyon satıcının yüzde 87’sinin kadın olduğunu vurgulayan Akbulut’un açıkladığı verilere göre, Etsy’de Türkiye’den 120 bin ürün sergileniyor. Genel olarak takı ve çanta tasarımlarının büyük ilgi gördüğü pazar yerinde kadınlar önemli satışlara imza atıyor.

E-ihracat Türkiye’de hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payı henüz yüzde 0,3 düzeyinde olan bu sistemin 2023 yılına kadar yüzde 5’lik bir oranı yakalayacağı öngörülüyor. Büyük şirketler için yurtdışı pazarlar bulmak ve dünyaya açılmak amacıyla yeni gözde haline gelen bu sisteme bireysel satıcılar da dahil oluyor. Özellikle kadın satıcıların, bireysel satışa olanak veren Etsy üzerinden yurtdışına satış yaparak ülke ekonomisine can verdiği görülüyor. Etsy’le e-ihracat yaparak ekonomiye katkı sunan kadınların yoğunlukta olduğu iller ise İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara.

Chatbot tabanlı ödeme sistemi Paymes’in Kurucu Ortağı Şehlem Akbulut, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 34,6 olduğunu söylüyor. Akbulut, kadınların Etsy gibi platformlar aracılığıyla bireysel e-ihracat’taki paylarının ve iş gücüne katılım oranlarının yüzde 10 artması halinde Türkiye ekonomisine yaklaşık 1,5 milyar dolar katkı sağlanacağının da altını çiziyor.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz