KOBİ’LER İÇİN 5 MADDEDE SEO

0
293

Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü ve bayramlar gibi özel günler, küçük işletmelerin işlerini büyütmeleri için birer fırsat. Özel günler yaklaşırken firmalar web sitelerini arama motorlarına göre optimize ederek, müşterileri neredeyse oraya önceden tezgahını kurmalı. Yani SEO çalışmalarına başlamalı.

Google’da saniyede 104 bin arama yapıldığı söyleniyor. Yani insanlar devamlı bir şeyler arıyor. Belki aradıkları, sizin ürün ve hizmetlerinizle alakalı bir şey olabilir. Küçük işletmeler, web sitelerini arama motorlarının sonuç sayfalarında üst sırada çıkmak üzere optimize ederek, sundukları ürün ve hizmetleri arayan potansiyel müşterilerine daha kolay ulaşabilir.

İşte küçük işletmenize yardımcı olabilecek SEO önerileri:

ARAMA MOTORLARINA REKLAM

Google, Yandex ve Yaani gibi arama motorları uygun maliyetli reklam çözümleri sunuyor. İnsanların sunduğunuz ürün ve hizmetleri ararken kullandığı anahtar kelimelere odaklanan reklamlar oluşturmanızı ve biri bu konuda arama yaptığında web sitenizin arama sonuçlarının en üstünde çıkmanızı sağlar. Reklamlarınızı konuma göre de hedefleyebilirsiniz. Eğer mağazanıza daha fazla insan gelmesini isteyen yerel bir işletmeyseniz bulunduğunuz şehri hedefleyebilirsiniz. Ülke genelinde satış yapıyorsanız ülke bazlı hedefleme yapabilirsiniz.

BAŞKA SİTELERLE BAĞLANTI

Arama motorları, başka bir siteden sizin sitenize yönlendirme yapan bağlantıları (geri bağlantılar ve çapraz bağlantılar) bir güvenoyu olarak algılar. Sitenize yönlendirme yapan ne kadar fazla bağlantı varsa, web sitenizin sıralaması o kadar yüksek olur. Sektörünüzdeki veya bulunduğunuz bölgedeki liderleri, blogger’ları ve influencer’ları bulun ve onlara ulaşın. Onlara ilgili bir konuda konuk içerik veya ürün tanıtımı önerin, böylece iki taraf da kazanır.

İŞLETME REHBERLERİ

Eğer insanlara yüz yüze hizmet veriyorsanız Google’ın işletme rehberinde ve Foursquare veya TripAdvisor gibi sitelerde yerinizi almalısınız. Böylece hem Google’da daha üst sıralarda çıkabilirsiniz, hem de para harcamaya hazır bir şekilde araştırma yapan yeni müşteriler tarafından keşfedilme olasılığınız artar.

WEB SİTESİ OPTİMİZASYONU

Arama motorları hızlı yüklenen web sitelerini ödüllendiriyor. Örneğin, Google PageSpeed Insights (Sayfa Hızı İçgörüleri) web sitenizin yeterince hızlı yüklenip yüklenmediğini ve düzeltmeniz gereken sorunları gösterir. Imagify gibi araçlar ise daha hızlı yüklenmeleri için görsellerinizi optimize etmenize yardımcı olur. Web siteniz, daha hızlı yüklenirse daha yüksek arama motoru sıralamalarından ve daha fazla trafik potansiyelinden yararlanabilir.

GOOGLE ANALYTİCS

Web siteniz için Google Analytics kullanmak insanların web sitenizdeki hangi sayfaları daha fazla ziyaret ettiklerini, ne kadar süre kaldıklarını ve demografik bilgilerini öğrenmenizi sağlar. Böylece web sitenizdeki hangi içeriklerin daha popüler olduğunu öğrenmenize ve içerik planınızı iyileştirmenize yardımcı olur.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz