KOBİ’LER İÇİN E-TİCARETTE BAŞARI TÜYOLARI

0
242

Yanlış pazarlama stratejileri nedeniyle her yıl birçok e-ticaret sitesi kapanıyor. Öte yandan çoğu kişinin ismini bile bilmediği siteler, doğru reklam ve pazarlama yöntemleriyle yüksek cirolara ulaşabiliyor. Peki bu işin bir matematiği var mı? İşte işe yeni başlayan e-ticaret siteleri için küçük başarı tüyoları…

1 SANİYENİZ VAR

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, ziyaretçilerinizin sitenizi sevip sevmemesi için 1 saniyelik ilk izlenime bağlı. Bu nedenle kaliteli bir online vitrin oluşturmanız kritik. Görsellik çağında yaşadığımızı unutmamalı ve tasarıma maksimum önemi vermelisiniz.

MOBİLDE YOKSANIZ YOKSUNUZ

Ortalama bir insan günde en az 100 dakikasını cep telefonu ile geçiriyor. Mobil uygulamalar dünya çapında tüketici davranışlarında artan bir rol oynuyor. Tüketiciler 2014 yılında mobil uygulamalar yardımıyla 204 milyar dolar harcamıştı, 2018 yılında bu rakam 626 milyar dolara çıktı. Sitenizi mobil uyumlu hale getirmezseniz, kısa süre sonra siteniz ve varlığınız yok hükmünde olacaktır.

SOSYAL MEDYAYI ÖNEMSEYİN

Müşterileri olan, çok bilindik bir site bile olsanız, sosyal medyada ne işim var diye asla düşünmeyin. İnsanların çoğu hayatının önemli bir bölümünü sosyal medyada geçiriyor. İnsanlar duygu ve düşüncelerini sosyal medya platformlarında paylaşıyor. Potansiyel müşterilerinizin duygu ve düşünce dünyasına yakın olmak zorundasınız. Unutmamalı ki, alışveriş çoğu zaman duygusal bir süreçtir. Görünür olmak, ürünleriniz haricinde o günün anlam ve önemine ilişkin paylaşımlar yapmak ya da bilgilendirici içerikler paylaşmak, potansiyel müşterilerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Her gün bir şeyler paylaşmaya özen gösterin.

DAHA ÇOK FOTOĞRAF

Bilimsel olarak biliyoruz ki, görsel iletiler beyinde metinlerden çok daha hızlı bir şekilde işleniyor. İnsanların yüzde 65’i görsel olarak öğreniyor. Dolayısıyla mesajınızı müşterilere iletmenin en iyi yolu görsel içerik sağlamaktır. Bunun için web sitenizde daha fazla görsel kullanın.

ARAMA MOTORUNDA EN ÜSTTE KALIN

Araştırmalara göre, Google’da rama yapanların yüzde 90’ı sadece ilk üç sonuca tıklıyor. Yani, ürününüz sayfanın en sonunda yer alıyorsa sadece kalan yüzde 10 sizin sitenizi bulacaktır. Profesyonel SEO yardımı almanız bu nedenle kritiktir. Başlıklarınızı, URL’nizi ve açıklamalarınızı optimize etmeyi, yararlı ve yeni içerik sağlamayı, web sitenizin yüklenme süresini iyileştirmeyi ve web sitenizi Google başta olmak üzere arama motorlarına kaydetmeyi ihmal etmeyin.

CANLI SOHBET KULLANIN

Sitenizde canlı sohbet özelliği kullanmanız, müşterilerinize kendisini güvende hissettirir. Aklındaki sorulara anında yanıt bulabilmek, satın alma davranışlarını da pozitif yönde etkileyecektir. Pazarlama araştırmalarına göre, canlı sohbet kullanan müşterilerin yüzde 62’si, aynı web sitesinden tekrar alışveriş yapmaya sıcak bakıyor.

ZORLAŞTIRMAYIN KOLAYLAŞTIRIN

Ziyaretçilerin sitenize başarıyla kaydolmadan önce bir ya da birkaç sayfalık kayıt formları oluşturmaktan kaçının. Bir e-ticaret sitesi olarak, adreslerini, telefon numarasını ve ne tür bir iş yaptıklarını bilmeniz gerekmez. Basit bir e-posta adresi ve şifre sadece ihtiyacınız olan her şeydir.

VERİ GÜVENLİĞİNİ ÖNEMSEYİN

Müşteriler artık sipariş vermeden önce çok daha fazla dikkatli davranıyor. Bu nedenle sitenizin, müşterilerinin gizliliği korumak için gerekli özellikleri taşıyan saygın bir site olduğunu garanti etmelisiniz. Güvenli bir platform seçmek, güçlü SSL kimlik doğrulaması kullanmak, tüm siparişleri izlemek, güçlü parolalar sormak ve sızmalara karşı dünya genelinde kullanılan PCI testi yapmak çevrimiçi sahtecilik riskini azaltacak olan tekniklerdir.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz