MOTOSİKLET PAYLAŞIMI İLE HIZLI TESLİMAT

0
244

Dünyada, trafik çilesinden kurtulmak isteyenlerin yeni gözdesi motosiklet paylaşım uygulamaları. Özellikle Asya pazarında bu alanda faaliyet gösteren dev firmalar bulunuyor. İstanbul’da da motosiklet paylaşımı uygulamaları son bir yılda trend oldu. Bu uygulamalar ulaşım için kullanıldığı kadar, e-ticaret siteleri tarafından da kullanılıyor. Müşterisine teslimatı gün içinde yapmak isteyen siteler, motosiklet paylaşım uygulamalarını kullanarak rakiplerine fark atabiliyor. Mesela bir doğum günü için bir saate hızla paket teslimatı yapılması gerektiğinde bu tür uygulamalar işe yarıyor.

İyi derecede motosiklet kullanan sürücülerin dahil olabildiği bu uygulamalar aracılığıyla, motosiklet sahibi kendisine en yakın güzergahtan çağrı yapan kişileri veya paketleri alıp adrese teslim ediyor. Sisteme dahil olan sürücüler arasında doktor, avukat, öğrenci gibi her kesimden insan bulunuyor. Boş vakitlerinde veya bir yerden bir yere gidecekleri zamanlarda çalışanlar olduğu gibi, bunu kendisine iş edinip haftanın her günü çalışan da oluyor.

DÜNYANIN YENİ TRENDİ

Dünyada neler oluyor diye bakacak olursak Uber, 2016 yılında motosiklet hizmetini ilk olarak Tayland pazarında denediğini duyurmuştu. Kısa süre sonra Hindistan’daki rakibi Ola da motosiklet seçeneğini tanıttı. Saatler sonra Uber, motosiklet seçeneğinin Hindistan’da da kullanabileceğini duyurdu. Ayrıca, Singapurlu Grabtaxi’nin GrabBike adında bir servisi var ve Endonezya’da Gojek adlı girişim de motosikletli hizmeti veriyor. Hepsinin temel amacı, şehir trafiğine, ulaşım ve teslimat açısından hızlı bir çözüm üretmek.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz