ÖDEME SAYFASINDAKİ 5 KRİTİK HATA

0
327

Bir e-ticaret sitesinin en önemli sayfası kuşkusuz ki ödeme sayfasıdır. Müşteri ürününüzü ne kadar beğenirse beğensin, sayfa gösteriminiz ne kadar fazla olursa olsun, en nihayetinde satın alma olmazsa, boşa kürek çekmiş, boşa reklam yatırımı yapmış olursunuz. Peki müşterinin satın alma yapmaktan vazgeçmesine sebep olabilecek, ödeme sayfalarını ilgilendiren en kritik hatalar nelerdir?

ÜYE OLMADAN ALIŞVERİŞ

Çoğu e-ticaret sitesinde bir ürünü satın alabilmek için önce üye olmak gerekir. Bu da birçok müşteriyi alışverişi sonlandırmaya yöneltir. İnsanlar üye olmadan da alışveriş yapabilmek ister. Üyelik aşaması zor olmasa bile, üye olma süreci çoğu kişiye itici gelir. Bu nedenle müşteri, satın alma işleminden vazgeçebilir. E-ticaret sitenizde üye olmadan ödeme sayfasına gitme seçeneği sunulması, bu kayıp müşteri portföyünü kazanmanızı sağlayacaktır.

ALIŞVERİŞ SERTİFİKALARI

Bilinçli tüketici sayısı arttıkça, sertifikası olmayan sitelerden yapılan alışveriş oranları düşüyor. Müşterilerinize güven vermek ve yeni müşteriler kazanmak istiyorsanız, ödeme sayfanızda mutlaka ama mutlaka 3D Secure ve SSL sertifikanızın bulunduğunu belirtmelisiniz. Böylece müşteriniz kredi kartı veya banka kartı bilgilerinin diğer kişilerle paylaşılmayacağından emin bir şekilde alışverişini yapabilir.

EK ÜCRETLER

Bazı e-ticaret siteleri, müşteri ödeme sayfasına gelene kadar KDV ve kargo gibi ek ücretleri dahil etmeden fiyat gösterir. Müşteri ödeme sayfasına geldiğinde fiyatın artmış olduğunu görünce kendini kandırılmış gibi hissedebilir. İki rakam arasında çok fark olmasa bile bu itici bir durumdur ve müşterinin satın alma yapmadan siteden çıkmasına neden olabilir. Siz siz olun, ek ücretleri müşterinize ilk başta net bir şekilde gösterin.

ÖDEME YÖNTEMLERİ

Ödeme yöntemlerinin sınırlı olması, müşterinin alışverişi noktalamadan siteden çıkmasına neden olan önemli sorunlardan biridir. Ödeme yöntemlerinizi mutlaka çeşitlendirmelisiniz. Bu hem müşterileriniz için kolaylık sunacak hem de size daha kurumsal, daha güvenilir bir imaj çizecektir. POS çeşitliliği ve taksit seçeneklerini yeniden düzenlemeniz gerekiyorsa, bunu vakit kaybetmeden yapmalısınız.

BASİT BİR ÖDEME SAYFASI

Ödeme sayfası içerisinde banner’lar olması, tüketicilerin başka siteye geçmesine sebep olan linkler olması sitenin kalitesini düşürür. Ödeme sayfasında sadece ödemeye ilişkin bilgiler yer almalıdır. Aksi halde müşterinin dikkati sağılıp siteden çıkabilir.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz