Online Alışveriş Erkek Hobisi Oldu

0
157

Avantajix.com’un araştırmasına göre, erkekler evdeyken dijital mağaza gezmeyi kadınlardan daha çok seviyor. Erkekler kadınlara kıyasla evdeyken 4 kat daha fazla zamanı online mağazalarda geçiriyor. Erkeklerin alışveriş tutkusu, maç tutkusunu zorlamaya başladı.

Alışveriş genelde bir kadın hobisi olarak görülse de dijital dünyada gerçeğin tam tersi olduğu ortaya çıktı. Avantajix.com’un araştırmasına göre, erkekler evde, kadınların 4 katı süreyi alışveriş için bilgisayar başında geçiriyor. Üyelerinin “Evde İnternet ve TV Alışkanlıklarını” araştıran Avantajix.com’un rastgele bin üyesi üzerinde yaptığı anket çalışmasına göre, erkekler günde ortalama 100 dakikalarını sosyal medyaya, 85 dakikalarını dizi/film/yarışma programlarına, 75 dakikalarını spor siteleri/spor programlarına, 60 dakikalarını online alışveriş sitelerine, 30 dakikalarını ise güncel olaylar, siyaset ve ekonomiye ilişkin haberlere ayırıyor.

Kadınlar ise günde ortalama 150 dakikalarını dizi/film/yarışma programları izleyerek, 120 dakikalarını sosyal medyada turlayarak geçiriyor. Kadınlar haberlere 30 dakika, online alışverişe ise 15 dakika zaman ayırıyor.

Erkeğin Alışveriş Tutkusu 2 Yılda 5 Kat Arttı

Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, global sosyal medya ajansı We Are Social’ın “Dijital Türkiye 2019” raporuna göre Türkiye’de insanların günde 7 saatlerini internette, 3 saatlerini de televizyon başında geçirdiklerinin belirlendiğini anımsatarak, “Çalışmamızı bu rapordan esinlenerek yaptık. Benzer bir çalışmayı 2 yıl önce yapmıştık. 2 yıl önceki çalışmayla kıyaslama yaptığımızda en dikkat çekici değişim erkeklerin online alışverişe ayırdıkları sürede görüldü. Erkekler 2 yıl önce evde online alışverişe günde sadece 10-12 dakika ayırırken, bugün bu süre 5-6 kat artarak bir saate ulaşmış durumda. Neredeyse spor haberlerine ayırdıkları süreye yaklaştı. Erkeklerin online alışveriş tutkusu, maç tutkusunu zorlamaya başladı bile diyebiliriz. Araştırmamız evdeki alışkanlıklar üzerine yapıldı. Aslında kadınlar da online alışverişi seviyor. Ama onlar genellikle öğle tatilllerinde ya da mesaide kaçamak yaparak dijital mağazaları geziyorlar” dedi.

Kadınlar Daha Hoşgörülü

Erkeklerin internet üzerinden ağırlıklı olarak teknoloji ürünleri, giyecek, kitap aldıklarını, son dönemlerde market alışverişine de yöneldiklerini aktaran Kayral, “Ankette ortaya çıkan bir başka nokta ise kadınların hoşgörüsü oldu. Her 10 erkekten 8’i eşiyle birlikte çarşı pazar alışverişine çıkmayı reddederken, hatta kavga konusu bile yaparken, kadınların üçte ikisi eşinin online alışverişe saatlerini ayırmasını hoşgörüyle karşılıyor. Sadece 10 kadından biri eşinin online alışveriş tutkusundan şikayet ediyor.

Bu araştırma e-ticaret dünyasında bilinen klişelerin değişmek üzere olduğuna işaret ediyor.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz