Organik SEO İçin Basın Bülteni Stratejisi

0
191

E-ticaret siteniz için verdiğiniz reklamlar önemlidir ama reklamdan daha önemli bir şey varsa o da PR, yani halkla ilişkiler faaliyetidir. Çünkü PR, bir şirket açısından güven kazanmanın en kısa yoludur. İnternette de tıpkı hayatta olduğu gibi, sizin kendiniz için ne söylediğinizden çok, başkalarının sizin hakkınızda söyledikleri önemlidir. Bir gazeteci, bir haber sitesi veya bir blogger’ın sizin basın bülteninize yer vermesi, şirketiniz için organik SEO anlamına gelir. Artık kendinizden bahsetmeyi biraz bırakıp, sizden bahsedilmesini sağlayacak metodlara yönelmelisiniz. Haber değeri taşıyan bir basın bülteni hazırlatarak medyaya servis edilmesini sağlamanız, insanların sizden bahsetmeye başlaması için ilk adım olacaktır. Bunun için medya iletişim ve PR ajanslarından destek alabilirsiniz.

Nielsen’in tüketicilerin farklı türde içerikleri nasıl gördüğüne dair yaptığı bir araştırmada, uzman görüşlerinin, şirket kaynaklı içeriklerden hatta kullanıcı görüşlerinden daha etkili olduğu görülmüştür. Uzman görüşü “ilgili ürün kategorisi için üçüncü tarafların website ya da bloglarından seçilen görüş ya da makaleler” olarak tanımlanmaktadır ve bu da halkla ilişkilerin şemsiyesi altınadır.  Okuyucuların yüzde 50’den fazlası markalı ürün hakkında uzman içeriği okuduğunda ürüne karşı daha fazla yakınlık gösterdiğini ve uzman içeriğinin pazarlama içeriğine göre yüzde 88 oranında daha fazla yakınlık oluşturduğunu belirtmişlerdir.

BASIN BÜLTENİ HABER DEĞERİ TAŞIMALI

Basın bülteniniz haber değeri taşıyorsa alıntılanır ve bir gazeteci bunun üzerine yazı yazar. Ya da siz içinde olduğunuz endüstriye değer katan başlıklar hakkında düşüncelerinizi içeren ama tanıtım içermeyen bir yazı yazarsanız, okuyucular tam sayfa reklam ya da Facebook’un sponsorlu gönderilerinden daha fazla dikkat edeceklerdir. Örneğin ayakkabı satıyorsanız, sektörünüze dair haber değeri taşıyan çarpıcı bir basın bülteni ile isminizi duyurabilirsiniz. Bir ayakkabı sitesi sahibi olduğunuzu düşünelim. “X firmasının Kurucu Başkanı Ali Kemal, kanserojen maddeler içeren ithal ayakkabılar hakkında uyarıda bulundu!” gibi bir basın bülteni ile hem firmanızın isminin medyada yer almasını sağlamış olursunuz. Hem de ayakkabı dünyasında söz söyleme gücü olan, bir bilirkişi pozisyonuna yükselmiş olursunuz. Bu strateji sizi ve markanızı daha güvenilir birer isim yapacağı için, satışlarınıza da katkı sağlayacaktır. Basın bülteniniz açık, somut bir mesaj içermelidir.

SIRALAMANIZI YUKARI TAŞIYIN

Search engine Watch’a göre, tüm web sitelerinin bulunması yüzde 64 oranında organik aramalardan geliyor. Haber akışı hizmetlerine nitelikli bir SEO (arama motoru optimizasyonu) basın bülteni ekleyerek, bültenininiz birkaç arama motoruna da eklendiği takdirde sayfa görüntüleme sıranızı yukarıya taşıyabilirsiniz. Bunu yaparken başlıkta, alt başlıkta ve basın bülteninin ana metninde bir ya da iki kez üst sıralarda bulunan anahtar sözcüklerin yer almasına dikkat edin. Anahtar sözcüklerle web sitenize geçiş yaptırmak, “find out more” benzeri yazılardan daha iyidir.

KARTOPU ETKİSİ

Anahtar sözcüklerin anlaşılır olması konusunda asla taviz vermeyin. Her türlü yazıda yüksek kalitede ve içerikle ilişkili yazmanız gerektiğini unutmayın, sayfa sırasında daha üstte yer almanızı sağlayacaktır. Bülteniniz medyada karşılık bulursa, bir kartopu etkisi yaşayacaksınız. Startup’ınıza, hizmetinize ya da ürününüze olan farkındalık arttıkça editörler, gazeteciler, köşe yazarları, blogger’lar ve diğer online içerik yaratıcıları tarafından görüntülenme şansınız da artacaktır.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz