OYUN SEKTÖRÜ E-TİCARET RAKAMLARINI BÜYÜTÜYOR

0
217

Oyun sektörünün hızlı büyümesi e-ticareti de beraberinde büyütüyor. Oyun sektörüne ilişkin harcama rakamları şaşırtıyor. Eğer teknoloji satan bir e-ticaret sitesi iseniz, oyun sektöründeki gelişmeleri de mutlaka yakından takip etmeniz gerekir. Bu alandaki potansiyeli görmezden gelmek olmaz.

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı bilgisayar, akıllı telefon ya da oyun konsolu yardımıyla oyun oynuyor. 750 milyon dolar büyüklüğe ulaşan Türk oyun pazarı gün geçtikçe büyüme kaydederken, bilişim sektörünü de geliştiriyor. 50 TL’lik bilgisayar oyunu için 6 bin 500 TL’ye bilgisayar, 520 TL’ye ise aksesuar satın alınabiliyor. Free2Play oyunlar için ise aylık ortalama 300 TL’lik harcama yapılabiliyor.

Toplam hacmi 110 milyar doları bulan global oyun pazarının Türkiye’deki büyüklüğü 750 milyon dolar civarında seyrediyor ve her geçen gün büyüyor. Yıllık oyun geliriyle tüm dünya ülkeleri arasında 16’ncı sırada yer alan Türkiye’de, ortalama 30 milyon kişi aktif olarak oyun oynuyor ve tek bir dijital oyunda eş zamanlı olarak 100 bin ile 300 bin kişi online oluyor. Ülke nüfusunun neredeyse yarısının oyun oynadığını ortaya koyan tüm bu rakamlar, oyun dünyasının yanı sıra dünyası oyun olanlara ilişkin de bir fikir sahibi olunmasını sağlıyor.

Oyunlardan performans alabilmek adına oyun türünün ortalama sistem gereksinimlerini baz alan kullanıcılar, farklı bütçe aralıklarında bilgisayar oluşturabiliyorlar. Özellikle strateji ve RPC türü oyunlar göz önüne alındığında, ekran kartı, işlemci, RAM, anakart ve monitör gibi bilgisayar bileşenlerine ayrılan bütçe ile oyun performansı doğru orantılı bir ilişki içerisinde bulunsa da oyun fiyatları ile tezatlar yaratabiliyor. Oyun tutkunları 200 TL’lik oyun için bile 2 bin TL’ye başlangıç seviyesinde özellikler sunan bir oyuncu bilgisayarı toplayabiliyor. Bunun yanı sıra bir oyun için harcanan aksesuar maliyetleri de oldukça ilginç. 70 TL’lik oyunlar için ortalama 520 TL’lik aksesuar harcaması yapılıyor.

2018 yılı mobil ve VR oyun tercihlerinin yükselişe geçtiği bir yıl oldu. Strateji ve RPC türü oyunları tercih edenlerin yüzde 80’ini erkekler oluştururken, kadınlar en çok puzzle ve bulmaca oyunları oynuyor. Mobil oyunlarda ise dengeli bir ilgi gözlemliyoruz. En çok 18-25 yaş grubunun ilgi gösterdiği mobil oyun severlerin yüzde 52’sini kadınlar temsil ediyor. Akıllı telefonların hayatımızdaki yerini her geçen gün sağlamlaştırması, mobil oyun pazarını daha da geliştirmeye devam edecek.

OYUNCULARIN YÜZDE 85’İ TEK OYUNLA YETİNMİYOR

Oyunlar için en çok harcamayı 12 ile 30 yaş arasındaki erkekler yapıyor. Free2Play oyunlar için ise aylık ortalama 300 TL’lik bir yatırım yapılıyor. CS GO, PUBG, LOL gibi popüler online oyunlar söz konusu olduğunda oyuncular bu oyunları aşırı hile kullanımı gibi durumlar oluşmadıktan sonra kolay kolay bırakmıyorlar fakat single player oyunlarda durum değişiyor. Kullanıcıların yüzde 85’i en az iki oyunu aynı zamanda oynuyor.

Bu arada oyun sektörünün içinde e-sporun ayrı bir yeri olduğunu da belirtelim. Küresel e-spor gelirleri, 2018 yılı sonunda 1 milyar doları buldu. Başı Kuzey Amerika ile Çin çekiyor. Dünya genelindeki e-spor taraftar sayısı 170 milyon civarında ve yıllık yüzde 15,2’lik bir artış olması bekleniyor. Toplam e-spor izleyici sayısı ise 400 milyona dayandı. Markalar da e-spor endüstrisine yüz milyonlarca dolar yatırım yapıyor. 2021 yılına kadar yatırımların miktarının 1,4 milyar dolara yükselmesi ve toplam e-spor gelirlerinin yüzde 84’ünü oluşturması bekleniyor.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz