PAZARYERİ Mİ GOOGLE REKLAMLARI MI?

0
267

Doğru ülkeye doğru malı doğru fiyat seçenekleriyle satmak, e-ihracat için öncelikli konulardan biri. Alibaba.com, Amazon, E-bay gibi B2C (son tüketiciyi hedefleyen) global pazaryerlerine malınızı koyabilirsiniz ancak Türkiye’de paypal yasaklı olduğu için satış yapsanız bile ödemelerinizi almakta zorlanabilirsiniz. Zaten paypal sorunu olmasa da bu tür sitelere ürün koymak Türkiye’deki pazaryerlerine göre daha zor. Her birinin fotoğraf ve ürün açıklaması standardı bile farklı. Onlarla uğraşacağınıza hedef ülke odaklı Google, Facebook, Instagram reklamı yapmak ve kaliteli bir web sitesi oluşturmak çok daha fazla geri dönüş sağlayabiliyor. Google’da en çok ziyaret edilen siteler olan Facebook, Twitter, Linkedin ve Youtube gibi sosyal ağ sitelerinde de firmanız için birer hesap açmanız önemli. Yaptığınız işle bağlantılı kaliteli içerikler paylaşacağınız bu hesaplar sizin organik aramalarda ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

GOOGLE REKLAMLARI

Google dünyada en çok kullanılan site. Alışveriş için ya da sadece bilgi almak ve paylaşmak için olsun, önce Google’lıyoruz. Bu platformda reklam vermek o nedenle büyük bir avantaj sağlıyor. Farklı Google reklam hizmetleri bulunuyor.

Google adwords, özellikle reklamlarını en üstte, yani ilk görünecek şekilde yer almasını isteyen firmaların tercih ettiği reklam modeli. Bu firmaların URL, başlık ve yazı dizisi ile birlikte belirli bir bütçe ayırması gerekiyor. Bu reklamlar firmaların isteğine ve tercihine göre hazırlanarak yayınlanabiliyor. Bu süreçte internet kullanıcısının özelliğine göre, kullanıcının dikkatini çekecek olan reklam ve içerikler hazırlanıyor. Bu reklamların kullanıcının ana sayfasına düşmesi için anahtar kelime belirlemek ve reklama yerleştirmek yeterli.

Anahtar kelime belirleme ise başlı başına bir özen gerektiriyor. Web sitesinde olan reklamlar hakkında araştırma yaparak doğru anahtar kelimeyi tespit etmek gerekiyor. En çok arama yapılan ve merak edilen kelime tespit edildiğinde aramalarda en ön sırada çıkan reklamı vermek mümkün oluyor. Firmaların güvenli bir site yapısına sahip olması da Google kurallarına uymak için önem taşıyor. Aynı zamanda Google reklamları yayınlandığı andan itibaren günlük tıklama ve ziyaretçi oranı artıyor. Bu sayede reklamın en üst sıralarda yer alması mümkün oluyor.

Google adsense reklamları ise, site sahibinin yayınladığı tüm içerikler üzerinden para kazanmasını sağlayan bir sistem olarak hizmet veriyor. Bu reklamlarda kişi sitelerindeki reklamlarla eşleştiriliyor. Site sahipleri reklamın yayınlayacağı alanı kendileri belirleyebiliyor. Site sahibi isteğine göre en yüksek ödeme veren firmanın reklamı hem Google ekranında hem de kişinin sitesinde ilk sıralarda yer alıyor. Bu reklamların ücretini ise site sahipleri alıyor. Oluşabilecek herhangi bir sorunda işlemleri Google kendisi yapmaktadır.

Google Alışveriş Reklamları, İngilizcedeki tanımıyla Google Shopping Ads, internet ortamında rekabet edebilmeniz için önemli bir ihtiyaçtır. E-ticaret siteniz üzerinde sunulan hizmet veya ürünlerin isim, resim, fiyat ve web site adıyla beraber Google arama sonuçları sayfasında listelenir. Yalnızca e-ticaret sitelerinin yararlanma imkanı bulabileceği Google Reklamları sayesinde çok daha geniş kitlelere ürün ve ya hizmet sunmak ve inanılmaz cirolar elde etmek mümkün.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz