SİTENİZE HAYRAN KAZANDIRMANIN 3 YOLU

0
248

Usta pazarlamacı Seth Godin’in de dediği gibi, markanızın etrafında bir kabile inşa etmek için sadece 1000 gerçek hayrana ihtiyacınız vardır. Markanıza, sitenize sadık 1000 müşteriyi korumak yeni müşteriler edinmeyi de kolaylaştırır. Her şeyden önce, en etkili reklam olan kulaktan kulağa reklamınızı gönüllü bir şekilde yapacakları için, kısa sürede isminizin duyulması kolaylaşacaktır. Peki sadık müşteri yani hayranlar edinmeniz için nelere dikkat etmelisiniz? Neler yapmalısınız? İşte size birkaç tavsiye…

ZAMANI YÖNETMELERİNE İZİN VERİN

Öncelikle her konuda dürüst olmanız gerekiyor. Mesela kargo sürecin düşünelim. Kargoda hızlı olamayacaksanız bunu açıkça müşteriye belirtmelisiniz. Böylece müşteri biraz bekleyeceğini en baştan bildiği için tahammülsüz davranmayacaktır. En başta dürüst davranmaz ve mesela ‘iki günde teslim’ yalanı ile satış yaparsanız, müşteri üçüncü gün sinirlenmeye başlayacaktır. Bir hafta bekleyebileceğini bilirse, kargosunun altıncı gün eline ulaşası müşteriyi kızdırmaz. Trafiğin yoğun aktığı lokasyonlarda trafik ışıklarında butonlar vardır. Yaya o butona bastığında yeşil ışığın yanacağını düşünür. Yeşil ışığın yanacağı zaman, aslında butondan bağımsızdır. Ama yayaya bir butona basma imkanı verildiği, yani zamanı kendisinin kontrol edebileceğine dair bir imkan sunulduğu için, yaya ışığın yanmasını beklerken çok da sabırsızlanmaz. İnsanlar zamanlamaya hakim olduklarını bilirlerse daha rahat ederler psikolojik olarak. Ne demişler sayılı gün çabuk geçer… Siz de müşterinize zamanlamayla ilgili daha net bir bildirim yapar, hatta e-posta ile onu bilgilendirirseniz bir hayran daha kazanmış olursunuz.

SADAKAT PROGRAMI HAZIRLAYIN

Bir müşteri sadakat programı, mevcut olan müşteri portföyünüzü korumak hatta yenilerini kazanmak için önemlidir. Herkes özel olduğunu hissetmek ve ayrıcalıklı olduğunu bilmek ister. Eğer müşterilerinize bunu hissettirirseniz, tekrar tekrar sitenizi ziyaret edecektir. Kişiye özel fırsatlar, kampanyalar ve indirim kodları, sadakat programlarının vazgeçilmez unsurlarıdır. En sadık müşterilerinize küçük ödüller vermek de işe yarayacaktır. Birkaç soruluk küçük anketlerle arada sırada onların fikrini almanız, ‘düşünceleriniz bizim için önemli’ algısı yaratmanız açısından mühimdir.

SORU VE ŞİKAYETLERE CEVAP VERİN

Ürünlerle veya sitenizle ilgili sorulan her soruya dikkat etmeli, her soruna hızlıca geri bildirim yapmalısınız. Karşısında bir muhatap bulamayan kimse herhangi bir markanın hayranı olmaz. Şikayetleri, soruları anında karşılamalısınız. Sosyal medya hesaplarınızda da aktif olmalı ve yapılan yorumlara kayıtsız kalmamalısınız.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz