Türkiye’de 13 Milyon Daha Potansiyel Müşteri Var

0
280

Araştırmalara göre Türkiye’de sosyal medya platformları arasında en çok Youtube kullanılıyor. Onu Instagram ile Whatsapp takip ediyor. Geçen yıl 1 milyon kullanıcı kaybeden Facebook ise dördüncü sırada yer alıyor.

İngiltere merkezli global sosyal medyaajansı We Are Social ve Hootsuite’nin “Dijital Türkiye 2019” araştırmasına göre, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu yüzde 92’lik oranla Youtube oldu. Her 100 internet kullanıcısından 84’ünün tercihi olan Instagram ikinci, Whatsapp da yüzde 83’lük oranla üçüncü sırada yer alıyor. Geçen yıl 1 milyon kullanıcı kaybeden Facebook ise yüzde 82 ile dördüncü sıraya geriledi.

İlk 10 sırada yer alan diğer sosyal medyaplatformları ise şu şekilde sıralanıyor:

Twitter (yüzde 58), Facebook Messenger (yüzde 57), Skype (yüzde 31), Snapchat (yüzde 31), Linkedin (yüzde 30), Pinterest (yüzde 28).

Geçen yılki araştırmada ilk 10 sıralaması Youtube, Facebook, Whatshapp, Instagram, Facebook Messenger, Twitter, Google+, Skype, Snapchat ve Linkedin şeklindeydi.

Aynı araştırmaya göre,Türkiye’de 52 milyon kişi her gün 2 saat 46 dakikasını sosyal medya platformlarında geçiriyor. E-ticaret sektörünün de öncelikli hedefi olan bu kitlenin 39 milyonu e-ticaret müşterisi. Yani hala günün 2 saat 46 dakikasını sosyal medyada geçirip e-ticaret müşterisi olmayan 13 milyonluk bir kitle var. Bu da potansiyel fırsatları değerlendirmek isteyen girişimciler için önemli bir veri. Bu kitleyi de sosyal medya aracılığıyla online dükkanlara çekebildiğimizi varsayarsak, Bilişim Sanayicileri Derneği’ne (TÜBİSAD) göre halen 60 milyar lira olan e-ticaret pazar büyüklüğü 100 milyarı rahatlıkla aşabilir.

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz