Ünlü Girişimcilerden E-Ticaret Şirketlerine 5 Altın Tavsiye

0
234
E-ticaret tavsiyeleri
E-ticaret tavsiyeleri

E-ticaret ve dijital pazarlama sektörü son aylarda hızlı bir değişim geçiriyor ve bu noktada son trendlerden haberdar olmak büyük önem taşıyor. Ancak trendlerden haberdar olmak kadar e-ticarette satışları artırmak üzere dijital pazarlamadan nasıl yararlanacağı hakkında meslek profesyonellerinin, işin mutfağında olan girişimcilerin tavsiye almak da önemli. Dünyanın tanınmış danışman ve girişimcilerinin altın tavsiyelerini aşağıda bulabilirsiniz:

1 Gerçeği efsaneden ayıralım

Global arenaya atılan Tayvanlı girişimcilere danışmanlık yapan Holly Harrington e-ticarette rekabet gücünü artırmak için dijital pazarlama sırları veriyor:

“Girişimcilik ve pazarlamada rekabet avantajı yakalamak için rakiplerin henüz bilmediklerini bilmek gerekiyor. Bugün için geçerli gerçekler büyük olasılıkla yarına değişecek ve sektörde lider kalmak için çok çabalamak lazım. Dolayısıyla diğerlerinin ne yaptığını, nasıl bir şirket kurduğunu ve hangi taktiklerle sonuç aldıklarını bilmek zorundasınız.”

“Pazar araştırmasını bu açıdan genişleterek insanların neler yaptığına bakmak yeni fikirler arama ve yeni çözümler geliştirmekte size değerli zaman kazandırıyor. Sektörünüzü her gün takip edip ne tür yararlı gelişmeler olduğuna bakmak ve kuru gürültüyü gerçek girişimlerden ayırt etmek harcadığınız zamana değer.”

2 Marka hikayenizi anlatın

Dijital pazarlama girişimcisi Marcus Wickes iyi bir marka hikayesi oluşturmak için kaliteli içerik oluşturarak hikaye anlatımına odaklanmak gerektiğini söylüyor ve ardından bu içeriği medya satın alma ile yayınlayın diyor:

“Ödemeli sosyal reklamlar en kolay pazarlama yöntemi (Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda sponsorlu içerik). Facebook Reklamlarına giriş yapmadıysanız lütfen kalkıp bilgisayar başına geçin, (masaüstünde çalışmak akıllı telefonla çalışmaktan daha kolay) ve elinizin altındaki bütün muhteşem seçenekleri gözden geçirin. Herkesi her yerde hedefleyebilirsiniz.”

“Sektör danışmanlarının bloglarını ve e-ticaret sitelerini okuyarak az paraya nasıl çok iş yapacağınızı öğrenin. Sakın Facebook takipçilerinizin sayısı az diye bahane üretip tembellik yapmayın.”

“Aslında küçük bir Facebook izleyici kitlesini artırmak için para harcadığınızda paranızın karşılığını daha kolay alırsınız. Bunu yapmak yüz binlerce takipçisi olan hesapları yönetmekten daha kolaydır. Çünkü Facebook’ta büyüdükçe reklam harcamaları artıyor. Bu yüzden Facebook reklamları kullanmaya küçük hesaplarla başlayın.”

“Sosyal medya pazarlaması içeriğinizi pazarlamanın en kolay ve muhtemelen en hızlı yoludur, ama yüksek kaliteli içerik paylaşmadıkça yol alamazsınız. Örneğin ben internette en hızlı yayılan içeriğin en iyi hikayeyi anlatan içeriğim olduğunu gördüm.”

“Şu açıdan bakın: Neden insanlar 1000 farklı Harry Potter kitabı okuyor da online form doldururken 2 sayfalık Hizmet Şartlarını okumuyor? Çünkü Harry’nin uçan süpürgeli maceraları yasal mevzuattan daha ilgi çekici.”

“Elbette Hizmet Şartları metnini değiştirirseniz herkes okur demiyorum ama metnini biraz değiştirirseniz daha fazla insan okuyacaktır. İnsanlar genellikle harika içeriği nerede bulduklarını hatırlamıyorlar, yani o güzel Facebook reklamınızı da hatırlamayacaklar ama harika hikaye anlatan yazılarınız akıldan çıkmayacaktır.”

3 İçerikte yaratıcı olun

HokkuPR girişimci PR ajansı başkanı Chi Zhao, dijital pazarlamada net bir anlatım, net ifadeler ve yaratıcı içerik kullanmak gerektiğini belirtiyor:

“Harika bir fikri olan ama PRajansı kiralayacak parası olmayan herkes için en iyi öğüt yaratıcı olmak ve bilmediğini sorup öğrenmektir. İşinizi bilin ve işinizi anlatabildiğinizden emin olun. Öyle ki dünyanın teknolojiden en uzak insanı bile ne yaptığınızı anlasın. Dijital pazarlama yeni şeyler öğrenmek ve öğreterek içerik pazarlama yoluyla e-ticaret sitenizde satışları artırmak için harika bir yoldur.”

4 Geleneksel pazarlama ve aktif pazarlama yapın

Öte yandan mimari fotoğrafçısı Scott Hargis saha çalışması yapın, deneme-yanılma yöntemi ve A/B testleri ile elinizi kirletin diyor:

“Şurası kesin aktif pazarlama her zaman pasif pazarlamadan iyidir; yani e-posta veya tebrik kartı gönderebilirsiniz ama en iyisi telefonu açmak veya müşterinin kapısını çalmaktır. E-ticaret siteleri için Facebook ve Twitter üzerinden müşteri hizmetleri bunun en kolay yoludur.”

5 E-posta pazarlamasından vazgeçmeyin

Pazarlamacı Leslie Poston içerik pazarlama ve e-posta pazarlamasını basit düşünün, basit uygulayın ve verimliliği artırın diyor:

“Pazarlama hakkında bütün bildiklerimi her gün kullanıyorum ama son yıllarda en çok kullandığım şey içerik pazarlama, hikaye anlatımı, detaylı Google Analytics ve mobil mecra.”

“Sosyal ağlar açılıyor kapanıyor, akıllı telefon gibi yeni cihazlar çıkıyor veya netbook gibi cihazların modası geçiyor ama e-posta pazarlama değişmeden kalıyor. E-posta pazarlamada ustalaşarak hedef kitlenizle aktif kullanıcılar yoluyla iletişim kurabilirseniz potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürürsünüz.”

“Elbette bütün pazarlama yaklaşımları kendi mecrasında işe yarar ama artık elinizde sadece bloglarınız (web siteleriniz) ve medya satın alma yok. Aynı zamanda hedef kitlenin çok dikkatini çeken ve onları yönlendiren içerik pazarlama var ki buna native reklamlar da dahil. Çok kanallı pazarlamaya odaklanın ve yeni kanallar ortaya çıkıp eskileri zayıflarken yeniliklere açık olarak rekabet gücünüzü koruyun.”

Kaynak ; http://eticaretmag.com/unlu-girisimcilerden-e-ticaret-sirketlerine-5-altin-tavsiye/

CEVAP VER

Yorumu giriniz!
İsminizi giriniz